Pärasoole kasvaja 08.10.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21. aastane naine. Perekondlikku eelsoodumust pärasoole kasvajale mulle teadaolevalt pole. (Küll on esinenud rinnavähki ja maovähki kahel inimesel-ühel ühte, teisel teist). Suitsetan ja mul on ka suhteliselt istuv eluviis juba aastaid.Esmalt hakkasin midagi kahtlast märkama u pool aastat tagasi, kui avastasin pärakuservaalalt (väljaspool soolt)nagu mingisuguse kõvema punkti. Aga see minus erilist ärevust siis ei tekitanud kuna see punkt ei olnud kuidagi valus ega häirinud tegelikult mitte mingisugusel kombel. Nüüd aga ühel päeval hakkasin sellesama punktilaadse asja peale mõeldes uurima Internetist pärasoole kasvajate kohta. Sümptomite loetelu tekitas ärevust, kuna mul esinevad need osaliselt, nt on muutunud väljaheide, st üks serv nagu noaga lõigatud, samuti on probleemid kõhugaasidega jne. Suurest hirmust isegi proovisin ise pärasoolt seestpoolt kombata ja leidsin u 8-10 cm kaugusel pärakuavast päris suure muna, mis täitis üsna suure osa pärasoolest. Esmasele arstikonsultatsioonile on juba aeg kinni pandud, aga lihtsalt tahtsin küsida, et kas selliste sümptomite puhul võiks olla lootust, et tegu siiski ei ole vähiga vaid healoomulise kasvajaga näiteks? Hirm on iseenesestmõistetavalt suur ja teadmatus vast kõige koledam.
Oleksin väga tänulik kiire vastuse eest.

Muretseja.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie vanuses pärasoolekasvaja on tõeline kasuistika - esineb äärmiselt harva. Pärasoole serva peal olev sõlm ja 8-10 cm kaugusel olev moodustis pole omavahel kindlasti seotud. Tõenäoliselt palpeerisite Te emakakaela, mida pidasite kasvajaks. Kuigi 100% kindlusega saaksin ma väita kasvaja puudumist vaid peale läbivaatust, siis 95% tõenäosusega julgen ma seda teha ka ilma selleta.