Posttrombootiline sündroom. 07.10.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere dr. Jaan Tepp.
Mõlemal jalal tehtud paar nädalat tagasi varikoos. Diagn. posttrombootiline sündroom,ühendusveenide puudulikkus, eemaldatud mõlemalt jalalt magna petüvi ja ligeeritud ühenduvusveenid. Väikses vaagnas tihe veresoontevõrgustik ja rohkelt veenilaiendeid (Kas selles osas saab konsult. ja ravi samuti veresoontekirurgias?) Hetkel ühel jalal laiaulatuslik valulik hematoom, mis teeb jalale astumise esimestel min. pisarateni valu. Kas see taandub iseenesest või peaks seda arstiga konsulteerima? Mida tähendab mulle, kui patsiendile posttrombootiline sündroom? Mis seda põhjustas ja mida tulevikus jälgida?
Tänades 40 a naine.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Postrtombootiline sündroom tähendaks justkui läbitehtud süveveeni tromboosi. Tromboosi järgselt umbunud süvaveenid küll rekanaliseeruvad, kuid puudulikuks jäävad veresoones paiknevad klapid. Mõnikord postrombootilise sündroomiga märgitakse ka seisundit, kus tromboosi pole olnud aga primaarselt esineb klapipuudulikkus veenides. Väikse vaagna tiheda veresoonevõrgstikuga minu areusaamist mööda pole midagi teha- see on nagu on. Postrombootilise sündroomi puhul on kindlasti tarvilik kanda tugisukki mitte ainult peale veenioperatsiooni vaid ka hiljem - väldib varikoosi retsidiivi ja jalgade turse tekkimist. Kui Teil 2 nädalat peale operatsiooni on veel tugevad valud, peaksite pöörduma Teid opereerinud arsti poole.