fantoomvalud 21.09.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Jalg amputeeriti 5. sept., kuid valutab endiselt nii hullusti, et ei saa magadagi. Arst ütles, et fantoomvalud. Mis need õieti on, miks tekivad ja kas sellele on leevendust või ravi? Kas kõigil amputatsioonijuhtudel tekivad ka fantoomvalud? Või on see harv nähtus? Kas oleks mõtet Valukliinikusse pöörduda? Sest valud on ikka nii suured, et... Kust saaks sellel teemal põhjalikumat teavet?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Fantoomvaluks nimetatakse valu sellises jäseme osas, mida reaalselt inimese küljes enam ei ole. Seda ei teki mitte kõigil amputeerituil. Üheks võimalikuks valu põhjuseks võib olla mõne närvikiu jäämine õmbluse vahele ja sellest närviärritus, mida tajutakse valuna. Võimalik on ka pikka aega kestnud valuaistingu "kinnistumine" ajukoores, mida inimene tajub ka edasi peale valuallika eemaldamist. Erinevatel juhtudel kasutatakse erinevaid vahendeid, võimalik nii medikamentoosne ravi, kui operatiivne - kuskil kõrgemal lõigatakse tundenärv läbi. Peaaegu kõikidel juhtudel on ka ajafaktoril parandav toime.
Kui Te oma kirurgi käest selles osas pole abi saanud, siis valukliinikusse pöördumine oleks igal juhul mõttekas.