pärasoole veenilaiend 14.05.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 54 aastane naine ning probleemiks on pärasoole veenilaiend. 21 aastat tagsi peale teist sünnitust (lõigati ka lahkliha, kuna laps oli suur) oli pärasool valuline ja osaliselt väljas. Peale sünnitusest kosumist kadus ka pärasoole probleem. Hiljem 1990 aastal oli probleeme kusepidamatusega ja mul opereeriti põikaela ning probleeme ei ole enam esinenud.
Nüüd viimase pooleteise aasta jooksul on tekkunid taas pärasoolega probleemid, mis süvenevad. Olen tarvitanud põletikulisel ajal pärasooleküünlaid ja on olnud abi. Kuna olen vanaema ja tassin palju lapselapsi süles (ise olen väga sale) ei aita küünlad enam ja olen mõelnud operatsiooni peale. Tahaksin teada, kui kaua umbes peale operatsiooni ei tohiks raskusi tõsta - selliseid 15 ja 8 kiloseid lapsi, abikaasa püüab küll võimalikult palju lapsi oma sülle võtta aga nad ju tahavad ka vanaema süles olla ja noortele tuleb ka lastest puhkust anda.
Ja teise küsimusena on mul selline natuke imelik küsimus- kas pärasoole operatsiooniga samal ajal saab ka lahkliha korrigeerida (ka esimese sünnituse ajal lõigati lahkliha), sest minu meelest on see nagu lahti veninud ja tihti on peale vahekorda lahkliha piirkond kipitav valulik.
Lugupidamisega murelik naine ja vanaema.
Päikest

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Arvan, et ühe kuu peaks pingutustest hoiduma. Teisele küsimusele vastamiseks peaks Teid ikkagi üle vaatama, kuna ei saa päris täpselt aru, mida Te mõtlete lahkliha korrigeerimise all.