Nõelatükk jalas. 21.11.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen väga mures . Mure nimelt järgmine: 4 päeva tagasi astusin kodus

nõela jalga. Päka alla. Umbes 4mm nõela tükk jäi sisse (tehti röntgen).

Traumapunktis seda välja ei saanud võtta kuna see on päris sügaval. Eile

käisin Pelgulinna Haigla kirurgias kus mulle tehti op. mingi aparaadiga

(vist laparoskoop? ) kahjuks arst ei saanud nõeatükki kätte. Ütles et, seda

on väga raske leida (nõel oli seal olemas - ekraanilt paistis) Nüüd ei teagi mida edasi teha. Kas lasen jalal ära paraneda ja elan edasi selle nõelatükiga. See mulle ennem valu ei teinud. Või on see ohtlik - et, võib liikuma hakata ja

minna mööda veresooni kuhugile edasi. Nii paha on lasta ennast lõigata kui sellest äkki jälle mingit kasu pole.

Kas see et arst nõelatükki kätte ei saanud on arsti oskamatus või ongi seda nii raske kätte saada?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui see nõelatükk Teile häda ei tee, siis võite rahulikult lasta jalal ära paraneda ja unustada. Ainult võib juhtuda, et haavas olev võõrkeha - nõelatükk - ei lase haaval paraneda ja jääb fistul, see on käik nahapinnalt võõrkehani. Kui see nii juhtub, siis tuleb kunagi hiljem nõelatükk ikkagi välja võtta. Seda karta, et nõelatükk organismis mööda veresooni rändama läheb, pole vaja - seda lihtsalt ei saa juhtuda.

Seda, et tohter Teil nõelatükki kätte ei saanud ei tahaks oskamatuseks nimetada. 4 mm suurune võõrkeha on tõesti väike ja selle otsimine kudedes raske. Iga hinna eest võõrkeha eemaldamisega võib kasu asemel isegi kahju teha. Võib olla olete kuulnud, et sõja ajal jäid paljud kuulid ja killud inimestele kudedesse - mitte selle pärast, et arstid poleks osanud või tahtnud neid eemaldada, vaid et võõrkeha eemaldamisest saadav kasu ei tasu traumat, mis tekitatakse võõrkeha eemaldamise operatsiooniga.