kõhu mure 16.04.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Küsimus oleks selline, et mul on olnud pikka aega kõhuvalu ja selline ebamugavus tunne nagu oleks kõht õhku täis. On tehtud ka "mõõganeelamist", kus selgus, et maos on kõik korras ja sammuti on tehtud ka pärasoole uuring kus leiti üks hemoroid ja protolog ütles et sool on krampis. Aga kogu soole uuringut pole tehtud ja perearst väljaheites peitevere proovi ka teha ei taha, väites, et see ei näita eriti midagi. Oleks nõus seda ise tegema kui teaks kus seda saab teha. Kas see väljaheite proov on siis tõesti nii mõtetu et seda enam ei tehta. Kõht valutab juba 3kuud. Mitte küll kõvasti aga nii, et tunned, et ta sul olemas on. Olen mees 37a.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Selliste probleemidega nagu Teil, peaksite pöörduma gastroenteroloogi jutule. Ainult jutu järgi ei oska Teile soovitada ei täiendavaid uuringuid, ei diagnoosi ega ka ravi. Väljaheite proovi tehakse kindlasti, ka peitverele, kui otsitakse näiteks aneemia (verevaeguse) põhjust võikahtlustatakse kasvajat. Kui aga aneemiat ei ole ja kasvajakahtlust samuti mitte, siis selline uuring pole tõesti näidustatud.