diski asendamine fiksaatoriga 03.03.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

tere.kui ohtlik on operatsioon kus asendatakse 2 diski fiksaatoritega ja mis sellele järgneda võib.kas liikumine väheneb oluliselt,paindumine?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Põhimõtteliselt diski fiksaatoritega ei asendata. Kui operatsiooni käigus tekib lülisamba ebastabiilsus, siis asetatakse fiksaatorid, mis fikseerib 2 järjestikust lüli üksteise suhtes. vajalik on see selleks, et ei tekiks uuesti survet närvijuurtele. Kindel on see, et liikuvus fikseeritud lülide osas hiljem puudub. Kuna aga inimesel liikuvus ja painduvus lülisamba osas saavutatakse erinevate lülide liikuvuse summana, siis selle puudumine ühe lüli ulatuses praktilist tähtsust ei oma. Operatsiooni ohtlikkuse kohta ei oska üheselt vastata, oleneb millega võrrelda. On kindlasti lihtsamaid operatsioone, kuid kindlasti ka palju keerulisemaid =ohtlikemaid operatsioone. Oskuslikes kätes pole selle operatsiooniga kindlasti ülemääraseid riske.