Veresoonte eemaldamise operatsiooni alternatiivid 08.09.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere Dr. Jaan Tepp

Tänan väga ülikiire ja asjaliku vastuse eest! Tundsin veel huvi kas üldse kusagil Eestis suurte veenilaiendite korral järgnevaid vähem radikaalseid operatsioone teostatakse: 'endovenous laser treatment' (umbkaudu tõlkides siseveeni laserravi), 'radiofrequent occlusion' (umbkaudu tõlkides kõrgsagedusega sulgemine), 'ultrasound-guided sclerotherapy' või 'endovenous ablasion' (siseveeni sulgemine)? Kas need on populaarsed nt. Skandinaavias?

Kas tundenärvi kahjustus võib veresoonte eemaldamise operatsiooni käigus ilmneda ainult Short Saphenous (vabandust, jälle ei tea õiget eesti keelset terminit) veeni eemaldamise käigus või võib see juhtuda ka teiste veenide eemaldamise käigus? Kas mõnikord soovitatakse selle võimaliku komplikatsiooni pärast antud veen hoopis eemaldamata jätta?

Jõudu edaspidiseks!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Minu teada Eestis selliseid metoodikaid ei kasutata. Skandinaavias on need olemas, aga mitte eriti valdavad metoodikad, kuna nende retsidiivide osakaal on ikkagi suurem kui konventsionaalse operatsiooni korral. Olen kuulnud , et Riias ühes erastruktuuris on need meetodid kasutusel.
Komplikatsiooni kartuses reeglina peatüve siiski eemaldamata ei jäeta. Viimase aja trendina peatüve(de) eemaldamise jätmise motiiviks on elu käigus tekkida võiv vajadus veresooneproteesi järele, milleks v. saphena on ideaalne. Võimalik närvikahjustus on ainult nn "kaasõigustuseks". Nagu ma juba mainisin annab põhitüve eemaldamata jätmine aga rohkem retsidiive - nii et valida on kahe võimaliku variandi vahel. Ka põhitüve mitte eemaldamise korral on võimalik närvivigastus, kuid kindlasi palju harvem.