krooniline ussripiku pôletik 11.08.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!Mu elukaaslasel selline probleem,et on valud paremal pool alaköhus,mis on olnud juba 1nädal on vötnud valuvaigisteid,kuid see on aidanud ajutiselt.15aastat tagasi samasugused vaevused,kuid arstid ei leidnud mingit tösisemat viga.Kas tegu ikkagi vôib olla kroonise ussripiku pôletikuga?Kui ohtlik see vôib olla,kui jääb arsti juures käimata?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kroonilise apenditsiidi olemasolu ei tunnista mitte kõik arstid, kuid korduvalt võib ussripik haige olla küll. Alati apenditsiidi korral haiget ei opereerita - kas haigust ei tunta ära, haige ei pöördu või on mõni muu põhjus - ja sellistel juhtudel võib toimuda ja reeglina toimubki apenditsiidi iseparanemine. Kui apenditsiiti ei opereeritaks üldse, sureks nendest haigetest vaid 10%. Põhjus, miks aga ägedat apenditsiiti siiski reeglina opereeritakse on selles, et dianoosimisel ei ole võimalik öelda, kas pt. kuulub 10 või 90% hulka.
Seega Teie elukaaslase probleem võib olla apenditsiit - kas nimetada seda krooniliseks või uuestitekkinud ägedaks on rohkem meditsiinifilosoofiline küsimus.