Pimesoolepõletiku teke. 10.08.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Tekkis siis selline küsimus, et käisin kõhuvaluga arsti juures, pimesoolepõletikku ei olnud, kuigi kahtlustasin seda. Seejärel hakkasin mõtlema, et millest see põletik tekib? Olen kuulnud, et sinna kogunevad asjad, mida meie keha ära ei seedi. Väikena neelasin kohutavalt palju nätsu alla, teadmatuses, et see midagi halba võib teha. Enam ma nii muidugi ei tee. Aga nätse peaks seal küll siis sadu ju olema, või on ka võimalus, et mu organism suudab neid seedida?

Aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kuigi teoreetiliselt võivad seedimata objektid ussripikusse sattuda, juhtub seda siiski elus harva. Ussripiku põletiku teke on analoogne kurgumandlitega, mõlemas on rohkelt lümfaatlist kude, mis on organismi filtriteks põletikutekitaja suhtes. Mis puutub mitteseeditud esemetesse/ainetesse, siis need reeglina väljuvad koos väljaheitega. Põletikku põhjustavad nad vaid sel juhul, kui on teravad ja vigastavad sooleseina.