Suure varba kont 28.03.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

olen 57 aastane naine ja mul on hakanud suure varba juures olev kont valutama ja tasapisi suurenema.Kas on võimalik midagi ette võtta, et kont ei läheks suureks ja ei valutaks.
Tiiu Rakverest

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Suure varba kondi suurenemine on jala ristivõlvi lamenemise ilming. I pöialuu pöördub ja pähiku osa, mis peaks olema suunatud alla, "vaatab" hoopis sissepoole. Valu tekkemehanism on seotud suurenenud mehaanilise survega sellele piirkonnale, mistõttu tekib sinna põletik.
Peaksite muretsema endale tallatoed, et vältida edasist ristivõlvi lamenemist, kandma võimalikult mugavaid jalanõusid, mis kondi kohalt ei pigistaks. Kõige radikaalsem võimalus on operatiivne vahelesegamine. Kas seda aga Teie puhul vaja on, peaks otsustama ortopeed.