Fistul 12.01.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Kolm aastat tagasi põdesin paraproktiiti. Tartus tehti op. Pärast seda tekkis fistul, mida on tänaseks samuti 2 korda opereeritud. Paraku pole asi paranenud. Fistel on alles ja sellest immitseb pidevalt mäda- ja veresegust eritist. Paar korda on olnud ka päris äge verejooks, mis iseenesest päeva jooksul taandub. Kevadel tehti ka koloskoopia, midagi halvaloomulist ei leitud.
Küsimus: Kas pärast sellist operatsiooni ei tuleks võtta haavast mingit bakterioloogilist proovi vms., minul pole seda tehtud ja kas taoline probleem jääbki mind alatiseks segama? Kirurg näeb väljapääsu järjekordses lõikuses, kas on üldse garantiid tüütust fistlist lõplikult vabaneda?
Ette tänades, Sirje (40)

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kahjuks paraproktiidi ja fistli raviks mingit muud võimalust kui operatsioon ei ole. Soovitaksin pöörduda Teil Tallinna Meremeeste Haiglasse, kus töötavad kolleegid, kes asusid sinna töölt Pelgulinna haiglast, kus varem oli spetsiaalne proktoloogia osakond (kas uues struktuuris nad eraldi osakonnana on, ei oska öelda). Nendel on minu arvates kõige suurem kogemus sellise patoloogiaga tegelemisel, arvan, et ka suurem kui ülikoolikliinikumi tohtritel. Vahel on asi, miks asi ei õnnestu, mingis tühises nüansis. Soovitan siiski mitte heita meelt. kuigi garantiid ei saa ka mina Teile kuidagi anda.