hemangioom maksas ja ühes neerus 03.12.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr. Jaan Tepp,
Olen 46 aastane naisterahvas. Mulle on diagnoositud 28mm-ne hemangioom maksas ja 20mm-beniigne sõlm neerus. Kas Te saaksite seletada, mida hemangioom tähendab? Kuidas see tekib? Ning millised tagajärjed võivad esineda? Elame Pärnus. Suunamist eriala arsti juurde on väga raske saada, mida te soovitaksite teha, mis kliinikusśe ning kelle juurde pöörduda?
Ettetänades.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kummagi kirjeldatud moodustisega (kui nad on need, millena neid kirjeldatakse) ei ole vaja midagi ette võtta. Hemangioom on healoomuline veresoonkasvaja - robustselt öeldes väikeste veresoonte pundar. Tekib see nagu kõik kasvajad teadmata põhjusel - tekke teooriaid on palju, igal konkreetesel juhul põhjust leida pole võimalik. Neid moodustisi tuleb aeg ajalt kontrollida ultraheli või kompuutertomograafiaga, kui nad oma suuruses ei muutu, siis pole vaja midagi ette võtta. Kui aga muutuvad suuremaks, tuleb mõelda nende eemaldamisele. Hemangioome on väga paljudel inimestel, ohtlikud on nad vaid väga suurte mõõtmete korral- võivad põhjustada verejookse.