maksasiirdamine 01.11.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Huvitab selline teema, et praegusel ajal uuritakse kui varajases staadiumis
oleks möttekas maksasiirdamine teha, et operatsioon oleks edukas ja
operatsioonijärgne tervistumine vöimalikult soodne. Maksahaiguse ägenemiste
faasis tekib sapiteede ahenemised ning sapiringlus halveneb, mille töttu
maks saab krooniliselt kahjustatud ja kiireneb maksarakkude häving.
Kas on pöhjendatud kroonilise maksahaiguse puhul, selles faasis, kui
veel ei ole vaja maksa siirdada, teha sapiteede laiendamist näit. ERCP
uuringu ajal vöi on vöimalik asendada sapiteedesse torud, mis parandavad
sapiringet ning ennetavad sapiteede takistuse teket? Kas on sellised sondtorud olemas ?
Vöi on möttekam vöimalikult varases staadiumis teha maksasiirdamine?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

maksasiirdamise näidustuseks on maksa parandamatu haigus - kaugelearenenud tsirroos, kasvaja. Kuna maksasiirdamisega kaasnevad siiski küllalt suured riskid, siis minuteada kuskil seda nn. profülaktikaks ei tehta, vaid siiski haiguse kaunis viimases staadiumis. Kas ja kui palju aitavad teid küsitud protseduurid - ERCPG ja stentimine - oleks vaja teada rohkem Teie haigusest. Stendtimise "torud" on Eestis täiesti olemas.