magu 15.03.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma mehe tervise pärast. Tal on opereeritud kaksteistsõrmikhaavand, on olnud maohaavandid. Veidi üle aasta tagasi oli tal mingi soole (vist kaksteistsõrmiksoole) ummistus nii, et seeditud toit ei läinud läbi vaid tuli suu kaudu välja. Nüüd on tal umbes nädal aega olnud kõht lahti (mitte kogu aeg) ja kõhugaase täis. Ütlesin, et mine arsti juurde aga ta ei julge, arvab et hakatakse lõikama või on asi veel tõsisem. Mis Teie arvate, mis see võiks olla? Tean, et selle põhjal on raste diagnoosi panna, aga äkki oskate midagi soovitada.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kaksteistsõrmiksoole haavandi korral kui esineb oksendamine võiks arvata pülorostenoosi esinemist - s.o. üleminek maost kaksteistsõrmiksoolde on armistumisest kitsenenud. Kõhulahtisust ja puhitust haavandtõvega siduda on raske, pigem viitab see mingile jämesoole häirele. Korduvate operatsioonide järgselt võivad ka liited selliseid vaevusi anda. Nagu näete on versioone palju ja neist ühe peaks uuringutega selgitama. Arsti juurde minekust Teie abikaasa ilnmselt ei pääse.