Mida arvata...? 15.02.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 21.a. meesterahvas, keda teeb murelikuks tuikavad valud paremal pool alakõhus. 2003. a. novembris viidi mind kõhuvaludega haiglasse, kuna oli väikene palavik ning eeldati et tegu on põletikulise apenditsiidiga.
Kirurgi läbivaatamise hetkeks surve avaldamine kõhule enam valu esile ei kutsunud- hommikul lasti koju tagasi.
Hiljem on valusid esinenud, kuid seda mitte oluliselt häirivalt.
2004.a. mais vaadati mind üldarsti poolt taaskord läbi, kuid ta ei näinud muretsemiseks põhjust.
Mõned päevad tagasi tundsin, et kõht on kummis, seda eriti paremalt poolt (kõhu läbilaskvusega probleeme pole).
Hiljuti tekkis eelpool mainitud piirkonnas tuim valu ja ebamugavustunnet tekitav tunne, justkui oleks kõhus midagi väga pinges. Ei lasknud magama jääda- palavikku ei olnud.
Nüüd on taas parem...
...mida arvata või ettevõtta?
Lugupidamisega,

Jürgen

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ei saa välistada apenditsiiti, mis aeg ajalt tunda annab. Kahjuks pole kroonilise apenditsiidi puhul ühtegi sellist uuringut ega meetodit, millega kindlalt saaks öelda, et tegu on apenditsiidiga - diagnoosimine käib välistamise kaudu. Kui midagi muud ei leita, soovitaksin apendektoomiat. Võiks teha ka laparoskoopiliselt, kuna siis saab ka muud kõhukoobast kuigivõrd kontrollida.