selgroo murd 14.02.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Mul oli nimmelüli L1 kompressioon murd ilma neuroloogilise leiuta. Lüli oli paigas ja op-i ei olnud vaja. Mujal selgroos ei olnud ka pragusid. Hetkel on sellest möödas 2 nädalat.

Küsimus: Kui palju ma võin liikuda, kui pikka aega võin ma päevas püstiasendis olla? Kas küljepeal lamades võib see lüli paigast nikuda ja selgroog viltu kokku kasvada? Külje peal lamades on mul näiteks käed ära surnud. Perearst määras mulle aja 5 nädalat peale õnnetust. Kas ei oleks tarvis varem kontrollida, et lüli ikka sirgelt kokku kasvaks? Millal võiks tegelema hakata taastusraviga?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ei ole päris kompetentne selles küsimuses. Niipalju, kui mina tean, kompressioonmurd ei tohiks enam nihkuda ja seetõttu varasem kontroll pole vajalik. Taastusraviga tuleb alustada praktiliselt kohe, loomulikult asjatundliku juhendamise all.