kõhukelme 18.09.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.Olen 66a naine,1.56 cm pikk, 75 kg raske. Seega nn vormist väljas mammi. Aastaid tagasi märkis üks tohter minu läbivaatusel nii muuseas, et ahhaa, kõhukelm on teil ka katki. Sellega rohkem ei tegeldud, kuna siis olid teised probleemid. Ma tunnen ise ka, et mul on nabast ülevalpool lamamisasendis kombatav mügerik. Mitte valus. Palun, kas see asi võib "hulluks" minna? Mis see mügerik on? Kõhukelmest läbitulnud sooled? Konkreetselt see koht ei valuta, kuigi mul on eluaeg väga närviline kõht (lahtisepoolsem).

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõhukelme katkiolek on meditsiinilises mõttes vale väljend aga sellisena rahvasuus kaunis levinud. Öeldakse seda kõhuseinas paiknevate lihas-kõõlusplaadi nõrkade kohtade kohta, millest sopistuvad naha alla kõhukoopas paiknevad organid, harilikult kas rasvik või sooled. Tegemist on sel juhul songaga. Põhjusi võib olla mitmeid - antoomiliselt nõrgad kohad kõhukatetes, operatsioonijärgsed defektid kõhuseinas, traumad. Kahjuks ei saa ainult kirjelduse järgi üelda, millega on Teie puhul tegemist. Tegemist võib olla songaga, kuna see Teile vaevusi ei põhjusta, siis ei tohiks songakotis sooli olla ja ohtu see ei kujuta. Ammendavaks vastuseks oleks vajalik siiski Teie läbivaatus.