puusaluu mõra 06.12.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere dr.Tepp, palun Teilt nõuannet.
Probleem on järgmine - minu sugulane
90 a. vanaproua kukkus ja selle tagajärjel tekkis puusaluu mõra, röntgeni pilt tehtud, momendil on ta haiglas hooldusravil.
Kas nii vanal inimesel on veel peale sellise mõra teket lootust omal jalal käia või pean ma olema valmis selleks et ta jääb voodisse, füüsiline tervis on tal senini olnud väga hea aga vaimsega pole kiita?
Ette tänades!
Liia L

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Lootus sureb muidugi viimasena, kuid tõenäosus, et ta jääb voodihaigeks on siiski väga suur. Palju oleneb ka sellest, kuidas tema hoolduspersonal saab hakkama tema aktiviseerimisega. Tähtis on, et ka praegu voodis olles, ei kaotaks vanainimene füüsilist aktiivsust ja siis kui lubatud on jala liigutamine, hakata võimalikult kiiresti tegelema ravikehakultuuriga. Ainult vanainimese tahtele lootma jääda ei saa, teda tuleb selleks lausa sundida.