maksa transplantatsioon 27.10.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere Dr. Jaan Tepp!

Minul on suur mure. Nimelt on üks minu väga hea sõber (naissoost) jõudnud oma väga keerulise elukäiguga sinnamaale, et tema maks on täiesti läbi. Seda kahjuks alkoholist tingituna. Ta on kõigest kolmekümne aastane ja ma tahaks loota, et on siiski mingi võimalus tema elu päästmiseks. Ma küsingi:
kas Eestis tehakse maksa siirdamist, kui jah, siis kus ja kes?
ning, mis kõige tähtsam: kas maksa siirdatakse ka inimesele, kes on alkoholiga ise oma maksa pöördumatult kahjustanud?
Ma kardan, et seda abi oleks tal väga, väga kiiresti vaja.
Ette tänades,

Katrin

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Eestis on maksasiirdamist tehtud 3 korda ja ainult Tartu Ülikooli kliinikumis on see lubatud. Kõik senised siirdamised on tehtud seal. Sellega tegeleb seal dr. Toomas Väli. Üldiselt on kogu maailma reegel selline, et neile inimestele, kes ise on oma maksa ära joonud uut maksa ei panda, kindlasti tehakse ka erandeid. Põhjuseks on see, et tavaliselt need inimesed joomist ei lõpeta ja joovad läbi ka oma uue maksa.