veresoonte valu 21.06.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu jalad (eriti vasak) valutavad nüüd juba pidevalt. Algas see probleem eelmise aasta oktoobris ja järjest süveneb. Olen 53 aastat vana, olnud alati liikuv, kehakaal normis, karsklane, ei suitseta.
Algul tundsin, et vasaku jala sisekülje ülemises osas valutavad veresooned (niisugune tunne). Ehmatusega märkasin, et jalasääred on täis peenikesi siniseid joonekesi (mis nüüdseks on kohati laiemaks muutunud) ning jalalabad on tursunud. Aja möödudes tõusis paistetus kuni põlvedeni ja jalad olid ka põlvedeni roosamat värvi, kui tavaliselt. Perearst ütles, et veeni- põletikuga tegemist ei ole.
Perearst suunas mind kirurgile, sealt edasi käisin reumatoloogi, neuroloogi ja jalgade laseruuringul (lamavas asendis). Ükski tohter mingit häda ei tuvastanud.
Asi läheb aga järjest hullemaks. Õnneks saan hoida jalgu tihti kõrgemas asendis, seetõttu on ka paistetus peaaegu kadunud (arvan olema seose). Määrin salviga Liotion. Kuid valu (veresoontes) tugevneb. Nüüd on lisandunud tunne, nagu tahaks vasaku jala välisküljest midagi välja pressida. See tunne on samuti valulik ja hirmutav.
Tihti (2-3 korda päevas) tundub, nagu oleks jalg mingi eraldi asetsev kehaosa (see pole "suremise" tunne). On lisandunud pekslemine ja valusööstud peas ja südamepiirkonnas. Võib olla pole need omavahel seotud, kuid enne olin täiesti terve inimene.
Palun andke nõu- kuhu ja kelle poole veel pöörduda. Teeksin siis perearstile ettepaneku või läheksin ise. Ei oska leida isegi õiget valdkonda, kellele adresseerida oma palve.
Tänuga vastust ootama jäädes.
Ilusat suve!
Veronika

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kuna olete juba nii mitmel pool käinud ja pole midagi konkreetset leitud, siis minul ainult Teie kirjelduse järgi on väga riskantne midagi pakkuda. Esimese mõttena tekkis minul, et Teil on kardiaalne puudulikkus. Mis aga on selle põhjus on ilma uuringuteta ja Teid nägemata raske öelda. Peate ikkagi oma perearsti piirama, soovitaksin kardioloogi konsultatsiooni.