Beebil tsüst kõhus 29.05.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervist
Minu 2kuusel beebil leiti kõhukoopast tsüst- UHD põhjal täpselt lokaliseerida ei õnnestunud ja nüüd oleme kompuuteruuringu järjekorras, et selgitada peaaegu kanamunasuuruse mummu asukohta ja iseloomu/ehitust. Esialgu arvati et ta on seotud kas põrna, neerupealise, mao või kõhunäärmega-nii mitu arsti, nii palju ka arvamusi. Tean küll et ega suurt kirja teel aidata ei saa, kuid see ootamine ja teadmatus on väga rasked. Hirm et iga päev midagi titaga juhtuda võib on väga suur. Uurima hakati üldse last põhjusel, et CRV, leukotsüütide,bilirubiini näitajad olid normist kõrgemad, kuid nendele otsest põhjust ei ole leitud. Laps ise on rõõmus ja tore- ainus nähtav haigustunnus on pidev kõhulahtisus.Minu küsimus on vist üsna tavaline- on selline asi eluohtlik? Kas nii väikese lapse puhul on operatsiooni õnnestumise tõenäosus suur? Kuskohast võiksin le ida infot selliste asjade põhjuste ning lapse aitamise võimaluste kohta? Miks peab selliste uuringute järjekorras nii pikka aega ootama, et vanemad satuvad enne hullumajja kui midagi selgeks saab?Kas meil Eestis ei ole kuskil erakorralise uuringu võimalust?
Ette tänades
murelik emme

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kuna pole teada, millega on tegemist, siis on ka ohtlikkuse kohta midagi raske öelda. Arvan siiski, et kui Teid pandi uuringu järjekorda, siis pole asi hull. Kuna praegu pole teada, millega on tegemist, siis on ka oletatava operatsiooni riski võimatu hinnata. Oma lapsukese aitamise võimaluste kohta peaksite küsima informatsiooni ikka Teie last raviva arsti käest - millegipärast arvan, et CT-le suunas Teid kirurg, siis tema oleks ka õige inimene, kelle käest küsida.
Mina, mitte omades neidki andmeid, mis raviarstil on, võin oma ennustuste ja oletustega väga rappa minna. Uuringut on võimalik teha ka eraviisiliselt diagnostikakeskuses makstes kulud ise - täpselt küll korda ei tea, aga peaks olema võimalik ka kiiremini saada.