Mustaks muutunud varvas 23.05.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mure vanaema(81a) varba pärast. Kaks nädalt tagasi kurtis vanaema saunas pestes valulikku varvast. Suurele varbale oli tekkinud villike, mille arst katki tegi ja määras salvid ja vereringet parandavad tabletid. Umbes nädal pärast arsti visiiti oli varvas natuke parem, kuid siis tekkisid varbale mustad täpid. Nüüdseks on varvas üleni tume ja näeb väga kole välja. Muret teeb seegi, et sellel varbal pole peale luu ja naha praktiliselt midagi, selline lihaline pehme osa on kadunud. Arst ütles, et varvast ei saa eemaldada, kuna see ei paranda olukorda. Millega võib olla tegu ja kas on mingi võimalus paranemiseks. Kas olukorda muudab ka see, et vanaema on aastaid olnud Suhkruhaige?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Väga tõenäoline, et tegemist on algava gangreeniga. Suhkruhaiguse kaasnemine tõstab tõenäosust veelgi. Kui on tegu diabeetilise gangreeniga, siis võib teinekord protsess peatuda ka varba eemaldamisega, see eeldab aga suhteliselt head verevarustust jala muudes osades - labajalal peaksid pulsid olema palpeeritavad. Kui pulsse pole, siis pole varba eemaldamisest tõesti mingit tulu, protsess läheb edasi. Juba mustaks läinud varvast (s.o. gangreeni) ei paranda kahjuks enam miski. Kas aga tegu on kindlasti gangreeniga, saab väita vaid haiget nähes.