põletus 13.05.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

tere, ma ei tea kas pöördun õigesse kohta oma küsimusega, kuid esitan selle siiski. Nimelt on mu emal (49a) reuma, tabletid eriti ei aita ja ta otsustas teha ülasekompressi. Peale kompressi tulid vesivillid ja nüüdseks on need katki tehtud ning nahkki pealt ära, nii et punane liha paistab. Arstijuurde ta aga ei lähe ja kui läheb, siis ütleb, et kõrvetas veega (elukutselt kokk). Kas ülasepõletuse ja kuuma vee põletuse ravil on vahe? Kui kaua selline suur haav kinni kasvab ja mis kõik võib juhtuda? Palun abi. Või mida ma saaks ise teha, et midagi veel hullemaks ei läheks?

Ette tänades, Eveli.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olulist vahet ravisväljakujunenud põletuse korral ei ole. Vahe oleks võib olla vaid esmaabis - keemilise põletuse korral vajalik neutraliseeriva ainega töötlus. Kui kaua põletushaav paraneb, sõltub haava suurusest, kahjustuse sügavusest ja ka organismi üldisest seisundist - tervel noorel inimesel paraneb kiiremini kui vanemal inimesel, kellel on palju kaasuvaid haigusi. Sellepärast ilma haava nägemata ei suuda ma Teile paranemise tähtaega ka mitte ligikaudselt ennustada. Juhtuda võib haava infektsioon - seepärast tuleb sidumisel ja haava hooldusel kindlasti täita a- ja antiseptika nõudeid (maakeeles - tuleb pidada piinlikku puhtust). Kõige levinum põletuste ravis on Sulfargin või Seppo salvi kasutamine.