veenilaiendid ja rasedus(ed) 09.04.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Umbes 5 aastat tagasi opereeriti mul põlveõndlas veenilaiendeid. Pärast rasedust on probleem tagasi. Kas on mõtet praegu opereerida või tasuks enne lähiaastatesse planeeritud teine laps ära sünnitada ja siis jalad korda teha? Ehk kui on selline soodumus, kas laiendid tulevad iga rasedusega ning praegu sooritatav operatsioon läheks tühja?

Vastuse eest tänades,
30-aastane naisterahvas

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Üldiselt olete asjast õieti aru saanud. rasedus tõesti suurendab veenilaiendite tekke riske. Samal ajal ka raseduse ajal veenilaienditega olla pole kuigi mõnus. Raseduse ajal (ja ka muul ajal) soovitaksin kanda tugisukki, et vältida vaevuste süvenemist.