Probleemid jalgadega 14.03.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Ei tea, kas küsimus kuulub Teie valdkonda, kuid esitan siiski siin.

Nimelt tekivad mul aeg-ajalt reitele ja säärtele verevalumid, mis ei ole seotud mingi mehaanilise vigastusega. Öösel ärkan selle peale, et sügaval naha all jalg tahaks justkui lõhkeda, pulseerib ja hommikul avastan selle koha pealt verevalumi. See läheb päeva jooksul täiesti tumesinilillaks, vahel 2 cm läbimõõt, on olnud ka ca 10 cm läbim. Ka on jalad väga tihti õhtuti paistes.

Emapoolse suguvõsa kõigil liikmetel on laienenud veenid ja mõnel ka alaline veenipõletik (nahk kogu aeg haavandiline). Isapoolsetel on jälle sellised peenikesed erksad veresooned nahapinnal. Minul veresooni veel nii palju näha ei ole ( olen 29-aastane ), kuid iga väiksemagi marrastuse paranemine võtab väga palju aega. Kohalik arst arvas, et las olla need väikesed veresooned, et nii noorelt ei ole küll mõtet midagi nendega ette võtta.

Kas probleemid veenidega on päritavad ja kuidas aru saada, et tegemist on näiteks veenilaienditega ( kui nahapinnal ei ole asi hull, aga paha tunne on just sügaval naha all )? Mida täpselt kujutab veenilaiendite eemaldamise lõikus? Kas nii noortele inimestele tehakse lõikust?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Veenilaiendid on väga lihtsalt diagnoositav haigus - juba haige jalgadele pilguheitmisest piisab. Tihti peetakse seda ka nn. kosmeetiliseks veaks, mida see võib olla küll nooremas eas, kuid vanemaealistel võib ta põhjustada küllaltki raskeid vereringehäireid jalgades, mis võivad viia nn.venoossete haavandite tekkele. Mida täpselt kujutab endast veenilaiendite eemaldamise lõikus vastus sisaldub küsimuses - laienenud pindmiste veenilaiendite eemaldamises, harilikult tehakse seda spetsiaalse sondiga, mis viiakse veeni sisse ja seejärel tõmmatakse koos veeniga välja. Täpsemaks arusaamiseks huvi korral soovitan uurida J.Männiste raamatut "Fleboloogia" Operatsiooni tehakse vajadusel igas vanuses - reeglina lastel seda haigust ei esinegi. Mis puutub veenilaiendite päritavusse, siis mingi osa on pärilikkusel siin kindlasti. Teie poolt kirjeldatud haigussümptoomid ei ole väga iseloomulikud varikoosile. Pigem on tegemist hüübimishäirega või sidekoehaigusega. Täpsema vastuse Teie haiguse kohta saab anda ainult peale läbivaatust ja uuringuid. Peaksite alustama uuringuid oma perearstist, kes siis vajadusel suunab Teid kirurgile (kui on veenilaiendid) , kui ei ole, siis hematoloogi või reumatoloogi juurde.