näo lahtine haav 02.03.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

tere! Mul selline mure, mu noormehel juhtus nädalavahetusel kole õnnetus, keegi lõi joogiklaasi vastu nägu puruks, nii et üks näopool täitsa katki, käidi traumapunktis, kus see haav ära puhastati ja kokku tõmmati ja ära plaasterdati, ei õmmeldud, kuna mu noormees ei tahtnud, paar päeva hiljem käis veelkord puhastamas ja pandi uued plaastrid, siit küsimus, kas ta peaks veel käima puhastamas spetsialistide juures, või võib juba ise ka selle haavaga tegeleda, ja millega ta puhastama peaks ja kui kaua sellised sügavad haavad (klaas tuli ühest kohast läbi põse) paranevad.
Ette tänades,
Triin

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

See, et Teie noormees end õmmelda ei lasknud, oli kindlasti viga. Iseparanev haav ilma õmblemata jätab inetuma armi. Seda, kas Te saate haava sidumisega ise hakkama, ei oska mina küll ilma haiget nägemata otsustada. Seda oleksite pidanud küsima arstilt, kes teda viimati sidus. Haavade sidumiseks sobivad kõik antiseptilised lahused, kui ei esine nende vastu allergiat.