eemaldatud "tsüst" 17.12.03 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, minul selline mureke - suvel tekkis jala liikumise kohta (seal kus püksikute alumine serv)väike valge nahaalune justkui tükike, mis sõrmega katsudes veits liikus, aga valu ei teinud üldse, seega ei seganud. Nüüd aga ärkasin öösel valu peale, mille põhjustajaks seesamane valge tükike - see punetas ümbert ja oli valus katsuda ja tuikas. võtsin arstile numbri - nädal aega järjekord- aga ASI muudkui kasvas ja läks punasemaks ja valusamaks - lausa lillakas siniseks läks ja täitsa kõvaks.
Läksin siis lihtsalt kirurgi juurde, et teada saada,milles asi, onu dr. vaatas umb. 1m eemalt, isegi ei katsunud seda, käskis lihtsalt lauale pikali heita ja ütles, et teeme lahti. Mina usutlesin, et äkki on kasvaja, et äkki peaks onkoloogi juurde minema, doktor naeris seepeale, ütles, et mis kasvaja, et hoopis paha veri on selliselt kogunenud. Niisiis, olin laual, onu tegi süsti, võttis skalpelli ja lõikas lahti - siis ütles umbes nii : "ups, väike tsüst on hoopis"...
Kas ma vajan täiendavat uuringut - oli see nüüd healoomuline või ei, äkki ikkagi oli kasvaja, äkki on siirded sisse jäänud,äkki....???
Mida ma edasi tegema peaks või kuidas saan olla kindel,et kõik on OK. kui arst nö. mädapunni lahtilõikamisel hoopis tsüsti avastas?

Ette tänades,
30 aastane naine.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie kirjelduse järgi ei näe muretsemiseks eriti põhjust. Sellised tsüstid, mis nii kiiresti põletikuliseks muutuvad, pole reeglina pahaloomulised. Ainuke oht, mida mina sellise patoloogia korral oskan karta on see, et kui tsüsti kestad jäävad siise, siis mõne aja pärast tuleb ta lihtsalt tagasi. Et olla täiesti kindel, peaksite pöörduma siiski uuesti teise kirurgi vastuvõtule, sest kirja teel pole diagnoosimine siiski võimalik.