lümfostaas 01.12.03 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Vabandan, kuna ei tea kas esitan küsimuse õiges rubriigis. Olen 78 aastane vanaproua. Mul on olnud juba 20 aastat jalgadega probleeme, jalad kisuvad paiste, diagnoos lümfostaas. Olen käinud Tartus arstil ja olnud sanatooriumis (viimati Elvas taastusravihaiglas). Praegu kasutan troxsevasin kapsleid ja salvi, olen ka kasutanud ginkor salvi ja kapsleid, aga see ei mõjunud hästi (ajas sügelema)
Nüüd on asi eriti hull. Jalad on paistetanud hüppeliigese kohalt kõvasti (38 cm.),
jalga ei saa enam midagi panna. Jalgadel on kohati sinised plekid.Olen ka diabeetik ja probleeme on ka vererõhuga. Olen 160 pikk ja kaalun 72kg.
Mis teie arvate, kas minu olukorras ja vanuse juures on üldse võimalik veel kuidagi olukorda leevendada? Või pean ma lihtsalt olukorraga leppima.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ainult Teie kirjelduse järgi on raske väga resoluutselt midagi väita. Arvan, et aastatega on Teil lümfostaasile lisandunud ka südame puudulikkusest tingitud turse - selle ravist ei maininud Te midagi. Kui see nii on, võiks südamepuudulikkuse raviga saada kaunis head efekti. Samas ei maininud Te ka tugisukki, mille kasutamine peaks ka lümfostaasi korral aitama.
Nagu näete tekkis hulk küsimusi, mida saaks lahendada vaid arstivisiidi käigus. Diagnoosida ja ravida siiski kirja teel ei saa, hoopiski aga ei tohi lootust kustutada, kui asi pole kindel.