mure 18.11.03 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Tunnen muret oma isa pärast ja kuna siiani pole kodukandi arstidest abi olnud uurin mujalt täiendavat informatsiooni.
Samas pole ma kindel, kas ma üldse õige erialaga arsti poole pöördun, kuid siiani ta ikka kirurgi juures ravil käinud.
Lugu nimelt järgmine. Juba aastaid on isa olnud hädas liigesepõletiku ja podagraga (vabandan kui kirjaviis vale sai). Nüüdki on jalad paistes ja valulised. Kuid on lisandunud uus mure. Talla alla tekivad mingid munakesed(pisemat sorti). Mingi aja pärast, suhteliselt ruttu, nii mõne päeva-kuni nädala jooksul, muutuvad need mädapaiseteks ja lõhkevad. Siis koorub neilt nahk ja on väga valulikud. Kõndimine väga raske. Korraga tavaliselt nii 2-3 tk ühel jalal.
Üks arst väitis, et jalgu tuleb pesta. Nu andke andeks, mis diagnoos see selline on? Täiskasvand mees, iga päev peseb töölt tulles end puhtaks ju.
Ma ei oskagi rohkem kuidagi seletada, aga ehk oskate siiski mingit abi anda ning nõuandeid.
isa on 47 aastane ja põhimõtteliselt elu aeg roolis tööl olnud.

Ette tänades,
murelik tütar

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Podagra on ainevahetuse haigus ja kuulub üldiselt sisemeditsiini valdkonda. Kui inimesel tekivad nn. kusihappe sõlmed, mis segavad, siis neid võib ka kirurgiliselt eemaldada. Kindel on aga see, et kirurgiliselt haigust välja ravida pole võimalik. See eeldab pikaajalist (kui mitte eluaegset) ravimite tarvitamist aeg ajalt ja ka dieedi ranget jälgimist. See kas Teie isal on tegu podagraga Teie kirja alusel ma kahjuks diagnoosida ei oska.