Hemaroidid 09.03.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Perearst diagnoosis hemaroidi.

Milline on hemaroidide ravi ja kas opereerimine on ainuke võimalus ? Mida endast kujutab operatsioon ja milline on selle järelravi ning kaua see aega võtab?

Kas kord opereeritud hemaroid võib jälle uuesti tekkida?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Hemorroidide radikaalne ravi on kirurgiline - teiste ravimeetoditega leevendatakse põhiliselt hemorroididest põhjustatud vaevusi. Hemorroide võiks võrrelda veenilaienditega jalgadel ja operatsioon seisneb samuti laienenud veenikomude eemaldamises. Meetodeid on mitmeid. Järelravi kuni vaevuste täieliku kadumiseni kestab tavaliselt 2-4 nädalat ja seisneb see väljaheite hoidmises pehmet konsistentsi (dieet, lahtistid) ja raviküünalde tarvitamises.

Osadel inimestel võivad hemorroidid uuesti tekkida, eriti nendel kel on kalduvus kõhukinnisusele, kellel on maksahaigusi ja kellel on väga istuv eluviis.Uute hemorroidide tekkeks kulub harilikult 5-15 aastat.