Suur ülekaalulisus 06.03.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Et mitte kõike uuesti trükkida, kopeerisin teile saadetud kirja sisu. Miks, seepärast et avastasin, et teil on vastuvõtt Diabeedikeskuses. Käin seal dr.Marju Pasti vastuvõtul oma kilpnäärmega. Kaalun hetkel 136kg...pikkust 181cm, töö ei ole istuv, sest töötan iga päev 8 tundi jalgadel. Kukekannus tekkis, momendil ei piina, sain kontrolli alla. Kilpnäärme probleem on ka, juba kolm aastat, sain radioaktiivse joodi kapsli alla neelatud eelmine suvi, nüüd ravin silmade põletikku, mille see kapsel põhjustas - Medrol 16 mg tablettidega, mis tekitavad söögiisu, näopaistetust jne. Veresuhkur on kõrge, viimasel ajal tühja kõhuga 8,5 ja 8,8, siin ka tolle rohu Medrol mõju...saan ka tablette, mis suhkru kontrolli all hoiaks. Viimase kuu jooksul on lihased nõrgemaks jäänud, ei jaksa bussi trepist üles astuda, jõuga ja käte abil vean end bussi...kui peaksin kukkuma - püsti ise ei saa..(korra juba juhtus sel talvel). Ei oska midagi ette võtta ega millestki alustada...kuidas saada kehakaal kasvõi 120 kg-ni, mis oli mul kolm aastat tagasi?? Siis tundsin end veel väga hästi...vajan tõesti abi...

Vastab...

Kristel Ehala-Aleksejev
Tartu Ülikooli Kliinikum
Veel vastuseid sellelt arstilt
Tere.
Teie lugu on küllaltki komplitseeritud. Ilmselt on teie kaalutõus seotud nii terviseprobleemidega, saadavate ravimitega kui ka toitumisega. Kutsuksin teid vastuvõtule, et teiega koos parim kaalulangetusviis leida. Kui teil seda võimalust pole, siis püüdke oma toitumine viia suures osas köögiviljakeskseks, millele lisanduvad väikese rasvaprotsendiga piimatooted ja kala- ning lihatooted. Viimaste osakaal on siiski pigem toidukorras maitse andja, mitte põhikomponent taldrikul. Teraviljatoted olgu eelistatult täisteraviljad. Võite oma menüü kujundamisel võtta eeskuju sellistest dieetidest nagu South Beachi dieet ja DASH dieet. Mõlemad on leitavad internetist(minu teada küll ainult kahjuks inglise keeles).Oluline on hoida oma eluviis võimalikult aktiivne, et toetada lihaseid, sest nii kui lihasmass väheneb tuleb jällegi kaalu juurde.
Heade soovidega, dr.Ehala

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teen korra kuus Diabeedikeskuses vastuvõtte, kuid samas on seal ka mitu teist töötajat, kes nõustavad kaalulangetuse osas. Lisaks võtan vastu Tallinnas TÜK Androloogiakeskuses, Gonsiori 3.
Parimatega, dr.Ehala