Söömishood 15.04.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.

Probleem on siis selline, et ma ei suuda mitte kuidagi normaalselt ja mõõdukalt süüa. Põhimõtteliselt ma tean väga hästi, kuidas ma peaks sööma, kui pallju, mitu korda ja mida jne. Aga ma ei suuda seda lihtsalt kuidagi järgida ja kui järgingi, siis see võtab kogu mu energia ja ma ei suuda millegi muuga tegeleda. Tavaliselt söön kas liiga vähe või liiga palju. Ja see on jube, kui palju võib mingi 2-3 päevaga juurde võtta, mingi 5 kg pole mingi probleem. Jube füüsiline olemine käib ka sinna juurde. Ma olen poole aastaga umbes 10 kg juurde võtnud ja tunne on kohutav, ei mahu riietesse ka kuidagi ära. Mul on nimelt nii, et kui ma ei söö, siis mul pole kõht tühi. Nii võin mitu päeva siis väga vähe süüa. Siis tuleb mõistus koju ja mõtlen, et see pole normaalne, et ma nälgin ja üritan korralikult sööma hakata. Aga mida rohkem ma söön, seda rohkem ma veel süüda tahan. Ja siis tavaliselt juhtub millalgi nii, et ma jäängi sööma ja kuigi kõht valutab, süda läigib, hingata on raske ja püsti isegi seista ei suuda, ikka söön edasi. Ja ma ei suuda lõpetada söömist. Ma ei teagi, mida teha, sest ma tahaks süüa normaalselt, aga see lõppeb alati halvasti ja mul on kohutavalt paks olla. Samas ma tean, et mingi range piiramine ka pole õige, aga ma ei oska midagi teha lihtsalt enam.
Ma olen nii paksuks läinud, et ma tekitan endas jälestust ja ei taha kodust ka välja minna ja kogu mu elu kannatab selle all. Enne kaalusin umbes 48 kg, nüüd 58-59 kg, olen 160 cm pikk.
Palun aidake mind, ma ei suuda enam pakseneda ja end lõhki õgida!
Depressiooni mul pole ja muidu on kõik enam-vähem korras, aga need söömishood viivad mind küll varsti kohe depressiooni.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie muret kirja teel ei lahenda. Parim, mis teile soovitada oskan on leida nõustaja, kelle juures saaksite pidevalt käia, sest toitumisprobleemidest jagu saamine võib võtta teinekord aastaid. Mõistan, et sellest ringist üksi väljumine on keeruline ja näen, et parim lahendus ongi järjepidev psühholoogiline kui ka toitumisalane nõustamine ning tugi. Seda enam, et olete probleemiga juba ravil viibinud. Ma ei tea, kus te ravil olite ja seetõttu soovitan teil pöörduda Tartusse, toitumishäiretega tegelevasse keskusese, mis asub TÜ Psühhiaatriakliiniku juures.
Heade soovidega, dr.Ehala