II tüübi diabeet ja ülekaalulisus 06.03.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Käisin endokrinoloogi juures, kuna viimasel ajal higistan palju, kaal on suur (95 kg) ja avastati 2 aastat tagasi, et olen polütsüstiliste munasarjadega (peale esimese lapse sündi avastati, enne ei olnud). Kirjutati välja Metforal 500mg 2 korda päevas. Perearst soovitas võtta, kuid ei ole otseselt II tüübi diabeeti diagnoositud. Veresuhkur oli 6,7. Probleem on selles, et suunati dieedi õppele ning süsivesikuvaesele dieedile, kuid olen suur šokolaadisõber ja ei suuda sellest täielikult loobuda. Samas süües magusat hakkab pea ringi käima, süda puperdama ning enesetunne on halb. Olen olnud dieediõppes 3 nädalat. Esimesed kaks pidasin ilusti vastu, küll mõne üksiku kommiga ülepäeviti, aga nüüd viimasel nädalal ei võtnud ühtegi, mis tõi kaasa suure magusavajaduse, ning õe sünnipäev tõi kaasa tordid šokolaadiga ning ei suutnud vastu panna. Hakkas halb ning helistasin perearsti nõuandlasse, kuna nii ei olnud veel olnud, kuid sealt sain ainult sõimata, et kas tahate süstla otsa sattuda ja nendega kaasnevaid paistetusi ja põletikke jne. Aga ma ei tea, kas on mul diabeet või ei ja kuidas oleks võimalik loobuda magusast, kui tunned, et on vaja. Kas ei oleks mingeid alternatiivmoodusi, et kaalust kiirelt alla saada ja magusast loobuda?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mis puudutab kaalulangetamise programmi, siis ilmselt on kõige mõistlikum jätkata seda teed, mida olete alustanud ehk käia dieedikoolituses edasi. Kaalust nn. kiirelt alla saada ma ei soovita, sest üldjuhul on tulemuseks uus kaalutõus. Pool kilo kuni kilo kaalulangust nädalas on enamustele paras tempo. Polütsüstiliste munasarjade korral on kaasuvalt küllalt sage süsivesikute ainevahetuse häirumine, mistõttu saategi ravi ja sedagi tasub jätkata. Toitumise kohapealt on korrapära ja süsivesikute hulga ning valiku jälgimine siinkohal olulisimad (eelistada madala glükeemilise indeksiga toiduaineid). Mis puudutab magusat, siis olen seda meelt, et kui tõepoolest tunnete vajadust viimase järele, lubage endale 20-30. grammi tumedat šokolaadi, aga seda peale sööki, mitte tühja kõhuga. Soovitan teil kasutada ka diabeetikutele mõeldud vitamiinipreparaate (Diabetone, Diabetiker, vmt), mille koostises olevad ained võivad aidata samuti pisut kaasa probleemidega toimetulekul.
Heade soovidega, dr.Ehala