Kontrollimatu söömine 09.04.10 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere !
Ma olen 15-aastane, 168cm ning kaalun 78kg. Ma olen alates 10. eluaastast paksuke olnud, kuid 13-aastaselt suutsin 10 kg maha võtta ning kaaluda 7 kg, kuid nüüd, sel jaanuaril tuli kõik tagasi. Probleem on selles, et ma ei suuda kontrollida oma söömist. Kui ma koju külmkapi juurde saan, siis ma ei lõpeta enne, kui kõht valutab ning viimaks veetsees oksendan (oksendamist on vähe ette tulnud, pigem olen voodis jalad kõhu juures pikali, et kõhuvalu ära läheks). Olen ka end näljutanud, kuid tavaliselt pean ma kella 18:00-ni vastu ning siis söön suure-suure toidukoguse sisse. See võib olla ka mu geenidest. Mu ema on 168cm pikk ning kaalub 100 kg. Õhtuti sööme tervislikult, kuna ema teeb ise süüa. Hommikuti mulle ei meeldigi süüa, seetõttu söön juba viimased paar aastat rohkem, kuid viimased paar kuud on asi hull olnud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Esimene küsimusena kerkib ülesse see, et mis on viinud taolise toitumishäire väljakujunemiseni. Võimalik, et probleemi lahendamiseks vajate peale toitumisnõustamise ka psühholoogilist nõustamist. Soovitan teil oma toitumisprobleemist rääkida kindlasti ema või mõne muu lähedase inimesega, et siis üheskoos otsuseid teha, sest antud situatsioonist väljatulekuks vajate kindlasti ka tugiisikut. Mis puudutab toitumist, siis esmane nõuanne sinkohal on korrapäraste toidukordade sisseviimine, kaasaarvatud hommikusöök. Oluline on, et sööte vaid laua taga ja nii, et toit oleks korralikult taldrikule asetatud, selleks et hinnata paremini toidukoguseid. Tähtis on pöörata siinkohal tähelepanu söömise kiirusele. Harjutage aeglaselt söömist, sellega kontrollite omi toidukoguseid paremini.Toitumise kohta saate lugeda toitumine.ee internetileheküljelt ning psühholoogilist nõustamist antud temal võib saada Tallinnas näiteks Sensuse keskusest (www.sensus.ee) või Tartus, kus Psühhiaatriakliiniku juures on eraldi toitumishäiretega tegelev üksus.
Heade soovidega, dr.Ehala