ülekaalulisus 30.12.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, olen 165 cm pikk, 78 kg, 31 aastane naine, 3-lapse ema. Noorim laps 1.a. 3 kuud. Elan maal. Esimese lapse sünni järel kaalusin 62,5, teise 74 ja viimase lapse sünni järel kaalusin 87 kg ( poiss sündis sügisel). Kevadeks sain kaalu igapäevase võimlemisega 71 kg peale. Olin õnnelik. Nüüd aga kaal muudkui jälle tõuseb...poja aastaseks saamisel kaalusin 74,5 kg, nüüd dets. 78 kg. Tean, et liigun vähe ja söön magusat ja sellest see ongi, aga see teadmine ei aita mind, pigem masendab ja tekitab depressiooni - mille elan välja (tean, et see on vale) laste peal. Ma tegelen lastega vähe, väljas käia ei taha, ega riidedki eriti ju selga ei lähe. Olen paks, meeleheitel kodukana. Mulle meeldib aeroobikas käia, saan seda lubada kord nädalas ja teengi seda, vahel võimlen kodus ka kui tuju on, aga hetkel seda ei ole enam...söön kommi ja torisen...mehel palju tööd ja tahab ka lõõgastuda st. olla rahulikult nii, et lapsed ei sega st. ma ei saa minna isegi välja jalutama, kuna siis olen kohe tänu võlgu ja pealegi 2 korda nädalas trenni tegemine segab tema töö tegemist (kui soovin teha trenni õhtul). Olen stressis, õhtul kui paha tuju, löön käega ja söön nagu nimelt kõike mis on, enne magama minekut olen õnnetu ja nutt kurgus. Hommikul püüan alustada uuesti positiivselt, mis lõpeb lõuna ajal...ja algab uus söömisring. Tunnen, et eemaldun sõpradest, lastega olen kuri ja mitte arusaav, mehes leian kogu aeg vigu...lihtne põhjus - minu paksus rikub minu elu. Ma ei taha selline olla, aga motivatsioon ei jõua lõkkeks muutuda kuna ise kallan kähku vett peale...See kuidas kirjutate kõigile vastu nende muredel...on valus...kuna tegelikult Te ei aita kedagi mures vaid jagate oma tel. numbrit...seda ma ei vaja...sest Tallinn jääb minu jaoks kaugeks. Eks siia me kõik kirjutame justkui endale...sest vastust me Teilt ei saa, kuigi väga vajame. Vajame motivatsiooni, positiivset ranget lähenemist murele. Aidake meid ilma oma tel nr - ita ka natuke või aadressi andmiseta, palun.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lugedes saadud kirja tänan Teid kõigepealt usalduse eest ja nii nagu ise palusite püüan oma vastuses olla positiivselt range. Teil on õigus kui kirjutate, et eelkõige kutsun ma analoogiliste muredega inimesi oma vastuvõtule ja mul on kahju kui selline lähenemine on kellelegi kuidagi haiget teinud. Kirja teel kahjuks taolisi probleeme aga ei lahenda. Kaalutõus ja probleemid toitumisega on sageli vaid jäämäe veepealne osa põhjustest, millega nõustamisel tegeleda tuleb. Tihtilugu võib taoline teraapia (kui seda nii võib nimetada) kesta kuid ning vahel ka aastaid, et tulemused oleksid püsivad. Lugedes teie kirja tajun naist, kes on kaotamas (või osaliselt kaotanud) kontakti osaga endast, millest ka meeleolumuutused, kohatine käegalöömistunne ja motivatsiooni langus. Selline on minu tunne. Kellegi eneseusku (ja just seda eelkõige) ei ehita aga ülesse kirja põhjal. Milleks kutsun ma inimesed enda vastuvõtule? Alles vestluse järel saan öelda, millise tagapõhjaga on tema probleem ning tihtilugu saadan oma patsiendid paralleelselt konsultatsioonile mõne kolleegi või ka psühholoogi, psühhoterapeudi juurde. Mida ma oskan Teile kirja teel soovitada? Juhul kui Teil veel ei ole, siis eelkõige püüdke leida endale usaldusisik, kellele saate ausalt rääkida oma tunnetest ja muredest. See on tähtis, sest stress ning "enesega pahuksis olemine" on tugevalt seotud söömisega. Kõige parem kui see inimene oleks Teie enda abikaasa. Tal on õigus teada, mis teiega toimub. Seda, et ka Teie olete väikeste laste kõrval kodus küllalt suure pinge all ning et seegi võib olla sama väsitav kui "päris tööl käimine". Oluline, et sõnum lähtuks teist endist, teie tunnetest ega oleks süüdistav ning hukkamõistev teise osapoole suhtes. Kui see mingil põhjusel pole võimalik, siis püüdke leida mõni sõber, kellega saate avameelselt rääkida. Võib-olla on selline inimne Teil juba olemas. Mis puudutab liikumist ja toitumist, siis siin aitab kahjuks kõige paremini distsipliin. Pidage oma toitumise ja liikumise kohta päevikut. Seadke endale igaks nädalaks mõni eesmärk. Näiteks: liigun sellel nädalal iga päev 5000 sammu/päevas (selleks võiks muretseda võimalusel sammumõõtja) või siis, et teen iga päev 15. minutit võimlemist. Söömise kohapealt võtke näiteks eesmärk, et einestate alati söögilaua taga ning õpite sööma aeglaselt, pannes iga 3-4. suutäie järel kahvli-noa käest ja lugedes 10-ni. Just kiirustamine ja niiöelda külmkapi või teleri-arvuti ees söömine on sageli üks ülesöömise põhjustest. Püstitatud esialgsed eesmärgid ei pea olema väga suured, kuid oluline on, et need täide viite. Kui mõni päev jääbki vahele, siis pange kirja kõik põhjused, miks Te ei saanud, ei tahtnud, jne oma otsuseid täita. Üsna pea näete, et põhjused on tihtilugu korduvad ja nii saate juba neid ka teinekord ennetada. Soovitusi on palju, kuid kirja teel ei saa tõepoolest öelda, mis teile enim sobiks. Kui ma tohin lõpetuseks midagi soovitada, siis minu tunde järgi peaksite alustama just psühholoogi vm. nõustaja konsultatsioonist, et leida taas endaga parem kontaks ja suurem usk endasse. Selleks ei pea ehk tulema Tallinnasse. Kuigi võib jääda petlik mulje, et kui kaovad liigsed kilod, siis kaovad ka probleemid, siis kahjuks nii see ei ole. Seega on eduka ja püsiva tulemuse saamiseks vajalik nii toitumise-liikumise jälgimine kui ka enesega ning eneses rahulolu leidmine. Loodan, et mu kiri vastas veidikegi Teie ootustele ning jätan siis seekord meie registratuuri numbri lisamata.
Teile südamest jõudu ja head uut aastat soovides,
dr.Ehala