Riiklikusse kavasse lisatakse vaktsiin rotaviirusnakkuse vastu

Riiklikusse kavasse lisatakse vaktsiin rotaviirusnakkuse vastu

Kui seni pidid lapsevanemad soovi korral rotaviirusnakkuse vastase vaktsineerimise eest ise maksma, siis tänavu 1. juulist lisandub vaktsiin riiklikkusse kavasse ning seda hakatakse pakkuma tasuta.

Merekivi Perearstid OÜ perearst Iris Koorti sõnul on lapsevanemad rotaviirusest üsna teadlikud. 

„Vaktsiin on ette nähtud vanuses 2 kuud, 3 kuud ning 4,5 kuud. Eraldi vaktsineerimise pärast perearstikeskusesse minema ei pea, sest vanuses 3 ja 4,5 kuud manustatakse ka teisi kalendrivaktsiine ning rotaviirusvaktsiin ühtib nende annustamise ajaga,“ selgitab arst. „Lapsevanema jaoks lisakäike ei teki, sest selles vanuses imikud käivad perearsti või pereõe juures niikuinii,“ lisab ta.

Rotavaktsiini puhul ei pea vanem ka süsti pärast muretsema – vaktsiin antakse lapsele suu kaudu. 

Arst rõhutab, et antud vaktsiini puhul on tähtis ajagraafiku jälgimine. „Antud vaktsiini puhul ei tule kõne alla taktika, mida vanemad üritavad aeg-ajalt rakendada: las laps kasvab veel, lükkame vaktsineerimise edasi ja otsustame hiljem. Rotaviiruse vaktsiini esimese doosi peab ära tegema hiljemalt 3kuuselt. Hiljem esimest annust enam anda ei tohi, sest kõrvaltoimete oht on kõige suurem just esimese annuse järgselt,“ selgitab ta. 

„Vastunäidustused on ikkagi kõrge palavikuga kulgev äge haigus, mitte kerge infektsioon, näiteks nohu. Ka kõhulahtisuse või oksendamise puhul tuleb vaktsineerimine edasi lükata,“ toob ta välja. „Igaks juhuks peaks jälgima seda, kas lapsel tekib väga tugev kõhuvalu nädal jooksul pärast vaktsineerimist. Vaktsiini riski-kasu suhe on positiivne ning kõrvaltoimete kartuses ei maksa vaktsiinist keelduda – vaktsiini kõrvaltoimete seire on tänapäeval väga põhjalik,“ lisab ta. 

Rotaviirusnakkus on viiruslik haigus, mis põhjustab mao-peensoole põletikku (gastroenteriiti). Haigus on ägeda kuluga, millega kaasneb oksendamine, vesine kõhulahtisus ja palavik. Haigestuda võivad igas vanuses inimesed, kuid peamise haigestunute rühma moodustavad alla 5-aastased lapsed, kes vajavad rotaviirusnakkuse tõttu sageli  haiglaravi. Tegu on kõige sagedasema väikelaste hospitaliseerimist vajava vaktsiin-välditava haigusega Eestis. Raskematel juhtudel tekib väikelapsel eluohtlik dehüdratatsioon ehk veetustumine. Haigus on väga nakkav ning levib sagedasti puhangutena. Haigusümptomid kestavad keskmiselt 4-5 päeva.

Aastatel 2006–2013 on Terviseameti andmetel Eestis registreeritud vahemikus 892–2287 rotaviirusest tingitud haigusjuhtu aastas. Haiguse laialdane levik ja sage esinemine ning sellest tingitud väikelaste sage hospitaliseerimise vajadus on peamised põhjused, miks otsustati lisada vaktsineerimine rotaviirusnakkuse vastu riiklikusse immuniseerimiskavasse.  

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada