HIV - kas alla võib kirjutada surmaotsusele?

HIV - kas alla võib kirjutada surmaotsusele?

Saates Tohter Olaf räägiti HIV-nakkusest, mis muudab inimese organismi väga vastuvõtlikuks ning ka kõige ohutumad bakterid võivad kujuneda suureks ohuks. Saates sai vastuse küsimustele, millal HIV-nakkusest saab AIDS, kuidas HIV levib ning kuidas seda ennetada.

Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku arst Marika Raukas selgitas: "HIV infektsioon on nakkushaigus, mida põhjustab inimese immuundefitsiidi viirus. AIDS on selle haiguse viimane faas. On inimesi, kes võivad viimasesse staadiumisse jõuda kas või kuue kuuga ja on ka neid inimesi, kes võivad HIViga elada kuni 20 aastat, ilma, et AIDS neil välja kujuneks. Eestis on HIVi diagnoositud üle 8700 inimesel, kuid tegelik nakatunute arv võib ulatuda 12 000ni“.

HIV levib kolmel viisil:

*sugulisel teel

*vere kaudu

*emalt lapsele raseduse või sünnituse või rinnapiima kaudu.

Kuidas HIV nakkust ennetada?

*mõelge enne, kui seksite - ekslik on arvata, et teie HIVi ei nakatu

*tundke oma lähedasi - tähtis on teada seda, milline on nende seksuaalne elu praegu ja milline varem

*oska öelda endale ei: "Ei, ma ei kasuta narkootikume"; "Ei, ma ei joo alkoholi" jne.


HIV nõustamis- ja testimiskabinettides saab HIV testi teha tasuta.

Oma elust HIVi kandjana rääkis ka Jelena. Jelena sai viirusest teada 2002. aastal arsti juures. Jelena reageeris sellele äärmise negatiivsusega ja uskus, et nüüd on kõik läbi ja ta sureb varsti ära. 

Saades aru, et see nii siiski pole, võttis naine end kokku ja leppis endaga sellisena, nagu ta on. Jelena kohtus samasuguste inimestega, nagu tema, ja praegu töötab naine Eesti HIV-positiivsete võrgustikus nõustajana. Tema ülesanne on inimesi enne ja pärast analüüse nõustada ja toetada. 

Tavaliste inimeste suhtumine HIV-positiivsetesse on erinev. Tihti satuvad HIV-positiivsed eelarvamuste ohvriks. Kõige enam kohtuvad nad eelarvamustega haiglates, toob Jelena välja. Jelena kinnitab, et elus on palju hullemaid asju, mida maksab karta ning HIV-i pole vaja karta - on vaja teada, kuidas sellega käituda. 

 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kuidas ravida vaginismi? Kuidas ravida vaginismi? Vaginism on tahtele allumatu tupelihaste valulik kokkutõmme, mis võib takistada seksuaalvahekorda. Kas seda on võimalik kuidagi ravida? btn_k
Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus? Millest tulevad menstruatsiooniaegsed krambid alakõhus?   Mis on HPV ja kuidas see tekib? Mis on HPV ja kuidas see tekib?
Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Keha vormi kolme kuuga - kas see on võimalik? Ilmselt on paljud mehed ja naised mõelnud sellele, et nad sooviksid saada suveks rannavormi. Tihti jääb see vaid mõtteks. Nii esitas Tohter Olaf väljakutse säravale Piretile, et näha, kas kolme kuuga on vormi saavutamine eratreeneri käe all võimalik. btn_k
Kuidas rääkida lapsega seksist? Kuidas rääkida lapsega seksist?   Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad? Milliseid ohte kujutavad endast kontsakingad?