10% NaCl lahus 08.04.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!

Mul oli hiljuti operatsioon (pea), kuid haav ei taha paraneda ja on põletikuline. Üks arst soovitas kasutada 10% NaCl lahust, teine arvas, et hüpertoonilist soolalahust (eeldan, et tegu sama asjaga), mõlemad arstid kinnitasid, et see on apteegist saadav. Apteegis aga vaadati mind suure imestusega, et ma sellist asja osta soovin. Pealegi saavat seda ainult retseptiga.

Kas on selline asi olemas ja kas haavade puhasamiseks seda ka kasutatakse?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

NaCl 10% lahus on tugevalt hüpertooniline lahus, aga seda valmistootena apteegis ei ole. On 5,85% ja see ei ole mõeldud (kasutusjuhendi kohaselt) haavade puhastamiseks ning on retseptiga.
Haavadele sobib ikka isotooniline lahus, hüpertooniline tekitab valu ja ärritust, 10% on kõva soolvesi, raputage soola haavale ...
Isotooniline on 0,9% ja seda on nii süstelahusena (retseptiga) kui ka loputuslahusena ja see viimane on retseptita.

Kalle Kurvits