rasestumisega probleemid 30.09.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Soov on rasedaks jääda, kuid pole senini õnnestunud. Proovima hakkasime jaanuaris 2005. Koos oleme elanud 5 aastat, oleme kogu aeg kasutanud kondoomi, üksikutel juhtudel ka katkestatud suguühet.
Arsti juurde kontrolli läksin esimest korda augustis. Arst võttis proovid - klamüüdia ja vähi. Proovid olid korras. Käisin ka ultrahelis 2 korda augustis. Esimesel korral oli foliikul tsüklipäeva kohta liiga väike (0,8), teisel korral oli munarakk vabanenud. Siis tegin septemberi algul hormoonanalüüsi, mis oli korras. Septemberis käisin ultrahelis tsükli 12-ndal ja 16-ndal päeval. 12-ndal päeval oli foliikul jälle liiga väike, kuid arst ütles, et emakas on paljutõotav. 16-ndal päeval oli munarakk vabanenud, kollaskeha oli näha. Basaali olen mõõtnud eelmisest tsüklist (29. august) alates. Temperatuur jäi tsükli esimesel poole 36,4-36,7 vahele, teisel poolel 36,7-36,9 vahele. Praeguse tsükli alguses on olnud 36,4-36,7. Nüüd arvas arst, et vajalik oleks ka mees uuringutele saata.
Milles võivad probleemid olla, et pole siiani rasestunud? Ning milliste protseduuridega, raviga peaks edasi minema? Kas munaraku suurus on seotud inimese pikkusega? (Olen väga lühikest kasvu 150 cm).

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Soovitan kindlasti alustada mehe uuringutega. Folliikli suurus ei ole seotud inimese pikkusega. Teil on bifaasiline tsükkel, folliikli kasvu ja vabanemist on ultraheli uuringul jälgitud. Kui partneri uuringud on korras, Teil on regulaarne tsükkel, hormonaalsed uuringud on korras ja Te ei ole kunagi põdenud günekologilisi põletikke, võib proovida ovulatsiooni stimulatsiooni. (Kasutades ravimeid kasvatatkse folliiklit ja vajadusel kutsutakse esile ka ovulatsioon). Parim oleks muidugi enne ovulatsiooni stimulatsiooni teha ka laparoskoopiline uuring, et selgitada munajuhade seisundit ja teisi võimalikke lastetuse põhjusi (näiteks endometrioosi). Kui Teil on anamneesis põletikke või on valulikud menstruatsioonid soovitan teha kohe peale mehe uuringuid laparoskoopilise uuringu.
Edu Teile soovides Aire Sekavin