Alkoholisõltuvus? 11.12.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu elukaaslane on tarvitanud alkoholi kogu selle aja, kui tuttavad oleme, ehk mitu aastat juba.

Kange alkohol on tema iga õhtu osa, aga ta ei joo ennast kunagi purju: võtab paarsada grammmi õhtu peale, tema käitumisest pole kuidagi aru saada, et ta oleks joonud. Tõsi, viimasel ajal ei anna õhtusest napsutamisest enam märku pesemata pits kraanikausi äärel. Saan hommikul vaid pudeli tühjenemise järgi aru, palju ta võtnud on. Ja kontrollin seda juba krooniliselt igal hommikul. Ta on eeskujulik isa, edukas firmaomanik, oma ringkonnas lugupeetud inimene.

Aeg-ajalt võtab ta pitsi ka siis, kui näiteks väljas lõunal käime. Kuna elame väikelinnas ja paljudes tihedamini külastatavates kohtades on ka teenindajad nägupidi tuttavad, siis vahel talle lausa pakutakse seda, isegi kui ta ei küsi, sest ollakse ta harjumustega kursis. Minu on see viinud nii kaugele, et ma väldin oma mehega väljas käimist, sest minu jaoks on need situatsioonid ebameeldivad.

Korralikult purjus olen ma teda aastate jooksul vaid loetud korrad näinud, võin need ühe käe sõrmedel kokku lugeda. Tavaliselt läheb ta siis rahulikult magama, viimane kord aga üritas minuga oma kirge rahuldada, ehkki mina magasin... Järgmine päev ei teadnud sellest midagi, mina pole rääkinud ka. Sellest ajast on minu jaoks ka meie intiimelu mulle probleem, kuna meenub see seik ja tunnen ennast vastikult.

Kas ma teen selle igaõhtuse napsutamisega tühjast tüli või on minu mehel tõesti alkoholiprobleem? Oleme aja jooksul ka mitu korda sellest rääkinud, et minu meelest on selline napsutamine liiast, pärast seda on mõneks õhtuks joomine järgi jäänud, aga siis läheb samamoodi edasi. On ise öelnud, et tema jaoks ei sobi igasugused keelud ja piirangud selle kohta, kui palju ta võib juua (mitu pitsi, ainult nädalavahetustel jne) ja ainukene variant on kas võtta nii nagu praegu või teha 0-tolerants ja üldse mitte võtta.

Kas ja mida mina lähedasena üldse teha saan või tegema peaksin? Kui meil ei oleks lapsi, siis ma poleks kindel, kas me oleksime veel üldse koos. Samal ajal üritan end lohutada sellega, et ta on ju tegelikult tore mees, pole vägivaldne, hoolib meist ja perel pole millestki puudust.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alko-probleem on olemas!

Kui ta ei suuda neli kuud ilma ühegi alkoholitilgata (ka õlu) olla, siis probleem kindlasti olemas.
Probleemsed on ka sellised, kes aastas 2-3 korda tsüklis on.
On muidki variante hulgi.

Jutt ei maksa, et kui tahan, siis võtan/ei võta. Sellised mehed tahavad ja võtavad. Alustan peale aastavahetust, meil veel tööl see väga vajalik kohtumine, selle tegelase juubel/matus/ ...1001 põhjust, et võtta.
Teie kirjeldus - alkoholismi probleem on!

Päevapingetest vabanemiseks on vaja leida muud võimalused (sport, yoga, psühhoregulatsioon, jne), esialgselt on ka arstirohu kaasabi vaja.
Kui ta probleemi tunnistab (neli kuud on esimene mõõdik, mis asja selgitab), siis kohe raviga ja eluviisi muutusega alustada. Kohe ja täna!

Alkoholism on ravitav, aga mees peab ise ka soovima!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet