Mõtted, mis ajavad hulluks 07.12.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Minul on probleem oma mõtlemisega. Analüüsin pidevalt, mida ma mõtlen. Näiteks mõtlen mingile suvalisele asjale ja siis mõtlen uuesti üle, et mida ma just mõtlesin. Sageli leian ma need mõtted olevat idiootsed ja sellele järgneb kohutav hirm hulluks minna. Et mida ma küll just mõtlesin? Pidevalt mõtlen, et äkki ma olen hull? Äkki ma ei ole normaalne? Vaevad pead taoliste mõtetega nagu, miks on kõik nii nagu on? Miks peame me käima koolis? Miks tehakse üht või teist asja? Me teame on et see on normaalne, sest nii kogu elu käibki ja keegi ei mõtle kunagi, et äkki peaks teisiti olema. Aga kust ma tean, et nii ikkagi peab olema? Ühesõnaga kahtlen reaalsuses? See on kestnud juba pikka aega. Pidevalt on ka meeleolumuutused. Kui olen näiteks koolis, siis olen alati kellegiga koos ja ei ole midagi viga. Koolist üksi koju minnes hakkan kõikvõimalikele negatiivsetele asjadele mõtlema ja tuju läheb halvaks. Samuti on mu elukaaslane märganud, et iga kord kui koju jõuan, olen tujust ära. Olen nendest mõtetest väsinud. Tahaksin olla nagu iga teine noor ja mitte oma pead selliste totrustega vaevata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teatud hulgal "mõtete ketramist" on esinenud ja esineb kõigil. Kui nad aga kestvalmalt vaevavad, siis on vajalik ühtt-teist ette võtta.
1. Korralik puhkus (öine uni) on igasuguse psüühilise normaalsema tegevuse alus. Une arvelt ei võta minutitki!
2. Kehaline aktiivsus vabastab liigseist psüühikapingetest ja parandab kogu organismi toonust-healolu.
3. Kerged psühhoregulatsiooni harjutused (vabastavad pingeist, parandavad aju verevarustust, parandavad enesekindlust).
4. Apteegi vabamüügist võtta rahustavat teed ja seda siis juua. Iga neelamine rahustab - lonksuta vett; soe lonks rahustab veelgi enam ja rahustav tee annab sinna ka lisa.
5. vt ärevushäirete (paanika) varasemaid soovitusi ja neist sobilikke siis rakendada.
6. Psühhiaatri jutule, sealt vajadusel lisaks ka veidi arstirohtu. Häid soovitusi saab aga kindlasti.
See mure on kõrvaldatav!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet