Naaskelsabad 10.06.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Mind huvitab miks mul naaskelsabad korduvad (n kord aastas tuleb neid mul ette), kuigi abikaasal pole kordagi olnud ja lapsel oli lasteaias paar korda (nüüd juba kolmas klass). Olen lugenud nende tekkimise ja hügieeni hoidmise kohta (peseme käsi korralikult ja oleme oma arvates igati puhtad inimesed), aga miks peres vaid minul on need? Ka näiteks koera kirbud hammustavad mind, aga mitte abikaasat ega üldse kedagi teist. Kas ma olen parasiitidele kuidagi altim? Ja kuidas munad tolmuga levivad? Kas nad on tolmu sees, või arenevad tolmust? Tolmu ju kodus ikka tekib ...

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Naaskelsabatõbi on maailmas väga levinud, väidetavalt on nakatunuid ca 1 miljard inimest. Nakkusallikaks on tõvestunud inimene. Nakatutakse pesemata käte, voodiriiete, mänguasjade ja tarbeesemete vahendusel suhu sattunud munade allaneelamisel. Kuna naaskelsaba munad on väga kerged, on võimalik, et munad satuvad suhu ja sealtkaudu seedetrakti ka tolmu vahendusel. Täiskasvanud naaskelsabad elavad inimese jämesooles ja pärasooles. Öösiti munevad emased naaskelsabad pärakuvoltidesse. Munad säiluvad keskkonnas umbes kuu aega ja on väga vastupidavad kuivamisele. Haigus on väga laialt levinud ka seetõttu, et haigusnähte (päraku sügelus) esineb ainult 20-25% patsientidel, ülejäänutel kulgeb haigus sümptomitevabalt. Väga tavaline on korduv enda nakatamine või uuesti nakatumine.
Kuna päraku sügelus võib olla tingitud ka muudest põhjustest, on segastel juhtudel väga oluline korrektne diagnostika. See põhineb naaskelsaba munade leiul pärakupiirkonnast võetud materjalist valmistatud preparaadis. Proov tuleb võtta hommikul enne tualetis käimist ja pesemist. Selleks, et analüüsi vastus lugeda negatiivseks, on vajalik analüüsi võtmine 3-5 järjestikusel päeval.
Naaskelsabatõve ravi on iseenesest lihtne: piisab ühe tableti sissevõtmisest. Kuna tablett toimib ainult täiskasvanud naaskelsabadele ja mitte munadele, on oluline arvestades parasiidi elutsüklit ravikuuri korrata 2-3 nädala pärast. Tähtis on silmas pidada, et ravitud saaksid samaaegselt kõik pereliikmed, ka need, kellel kaebusi pole, sest nagu eelpool öeldud, kulgeb haigus sageli sümptomitevabalt. Raviga samaaegselt tuleks pesta ja kuuma triikrauaga triikida voodipesu ja aluspesu, puhastada tarbeesemed, mänguasjad ning ette võtta põhjalik kodukoristus.
Teie küsimusest kahjuks ei selgu, kas Teie puhul on lähtutud kõigist eelnimetatud diagnostika- ja ravisoovitustest.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
Perearst
Confido Erameditsiini keskus