Ebamäärane maohaigus. 06.01.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere tohtrihärra.Pöördun oma probleemiga Teie poole ,sest viimasel ajal liigitub ta rohkem närvi-,kui mingiks muuks haiguseks.
Olen 40 a. mees.2005 a.novembris tekkisid mured tervisega.Alguses tuim valu paremal roiete all, halb enesetunne, väike palavik.Seedimine korras.Hiljem 1-2 nädala möödudes muus osas sama, lisandunud ebamäärane valu- ja kõrvetustunne rinnus.Loomulikult lisandus sellele ärevus ja mure oma tervise pärast.Tehti EKG:korras.Hakates tarvitama valuvaigistit Ibuprofen valud üla- ja alakõhus ,kõhulahtisus.Tehti EHHO:korras.Pärast gastroskoopiat 20 dets.2005 sain kolmikravi.Pärast kolmikravi enesetunne paranes ,kõhulahtisus kadus ,Pidev väike palavik taandus aega mööda ,kuid lõplikku paranemist ei toimunud.Pärast kolmikravi tarvitasin pidevalt gasec-it ,vaevused säilisid-ikka ebamäärane valu kõhus ,vahel ka seljas.Paari kuu möödudes tehtud uus gastroskoopia.Maos täheldatud mõningaid erosioone.Gastroskoopia teostanud tohtri sõnad:"Teil on mingi organismi üldhaigus ,aga mina ei tea ,mis see on."
Järgmisel 2006 aastal põhimõtteliselt sama:gaasid ,kõht korisev pisut.Päeval nüri ebamäärane valu alakõhus ,vahel ka ülakõhus.Lisaks kirvendustunne lõua all ja näos(harvem) ,uimasus, vahel palavik.Õhtupoole enesetunne tavaliselt veidi parem ,hilisõhtul veelgi.Kõht kogu aeg turses.Loobunud suitsetamisest.Peale seda oluline kaalu tõus.2006a. lõpus tehtud koloskoopia ,gastroskoopia ,vereproovid.Soovitati casecit või nexiumi edasi süüa.
2007 a. talvel-kevadel sama.Süvenenud seljahäda ja ebamäärase nõrkus- ja rahutustunde jalgades tõttu käidud neuroloogi vastuvõtul.Neuroloogi soovitusel tarvitanud fluanxoli u. 2kuud.Peale selle läbinud perearsti soovitusel süvenenud seljavaevuste leevendamiseks nädalase ravivõimlemise ja massaazi kuuri.Peale seda oli paarinädalane periood ,kus tablette ei tarvitanud ja enesetunne hea.Hiljem(2007 sügis)jälle vanad vaevused.Hommikul peale kohvi(1 tass piimaga) vastumeelsus toidu suhtes ,kerge iiveldus ,hiljem süües kõht n.ö. punnis ,üldine enesetunne kehv ,kirvendus- ja õhetustunne näos ,palavikutunne ,seljavalud selja alaosas.
2008a-ks sümptomid samad ,aga tekkinud lisaks peavalu peamiselt kukla ja pealae piirkonnas ,uimasus,üldine haiglane tunne ,palavikutunne.Uudsete ilmingutena on ka punased täpid vahel näol, kaelal ja turjal ,samuti punetavad laigud suguti pea peal(enam vähem pidevalt)
Kuna minu perearst ,südame arst ja nüüd ka gastroenteroloog on kõik soovitanud mul antidepressanti süüa ,siis seda ma ka praegu teen.(esprital)
Sooviksin lihtsalt teie arvamust ,mida ma peaks edasi tegema ja milliseid uuringuid läbi viima.Ise usun ,et tegu võib olla ikkagi mingi infektsiooniga-bakteriga või siis tõesti n.ö. närvidega.Vastust ootama jäädes ette tänulik A.A

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ilmselt on tegemist mao-söögitoru limaskesta ärritusega seoses kõrgenenud maohappesusega. Seda võib soodustada ka labiilne närvisüsteem ja krooniline stressiseisund. Antidepressante on väga erinevaid ja kui praegused ei aita, võivad aidata laiema toimega ravimid.

Dr. Ain Pajos