Lima ja alakõhuvalud 27.12.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul selline küsimus, et mind piinab kogu aeg alakõhuvalu ja selline limane voolus. Olen kahe lapse ema. Esimene oli keisrilõige, teine ise sünnitus. Pole varem sellist probleemi olnud kui praegu. Kogu aeg on selline piinav kõhuvalu ja sellega kaasneb tavaliselt lima. Nüüdseks see mul tulnud tagasi juba 11 ndat korda, saan ravimist abi, aga siis tuleb jälle tagasi. Olen palju jooksnud arstide vahet. Esimest korda kui oli, siis arst arvas, et mingi bakteriaalne asi, kirjutas mulle antibiootikumid, kasutasin need ära, sain nädal aega rahu ja kõik oli tagasi, siis ütles mulle arst, et see tupeseen, sain seenevastast ravimit, korra aitas, aga siis jälle sama olukord tagasi. Lõpuks loobusin ma nende seenevastaste ravimite kasutamisest ja ostsin soomest VAGI-c EMAKAVITAMIINID, need on leevendanud, aga välja vist mitte ravinud, ikka tuleb kogu aeg see tagasi. Ma ei saa aru, kas see on tupeseen, mis mul neid kaebusi põhjustab. Mul on raseduse ajal olnud tupeseen, aga see ei põhjustanud valu, vaid oli suurenenud voolus ja sügelus, aga see hoopis midagi muud praegu. Ei ole mngit sügelust või märgatavat voolust. Kas võimalik, et tupeseen põhjustab valusid ja lima? Olen pannud ka tähele, et eriti hästi see kipub tagasi tulema peale päevi kuskil nädal aega. Lima on täiesti läbipaistev, ei lõhna halvasti, aga on selline väga veniv. Näen pükstel vahest ka selliseid suuri lima klimpe, mis venivad. Tunnen seda valu nagu munasarjades ka päris kõvasti teeb valu. Väga raske on mõelda millelegi muule, kui see tagasi tuleb. Aga tavaliselt ise see ikka mööda ei lähe, pean ikka kasutama seda vagi:C vitamiine. Mulle on tehtud ka kõik suguhaiguste proovid ja need on korras. Tahan leida abi, sest see piinab nii väga kogu aeg. Kas see võib siis olla korduv tupeseen või on tegu ikkagi millegi muuga? Mida ma peaksin tegema? Ma ei oska enam midagi teha?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 25-aastane. Keiserlõige on patoloogiline ja operatiivne sünnitus, mille järgselt enamasti tekivad väikevaagnasse liited, mis on alakõhuvalu põhjustajad.
Antibiootikumide kõrvaltoimeks on tupeseene ägenemine, mille tõttu tuleks antibiootikume vältida, kui ei ole tegemist elulise näidustustega. Tupeseen ei põhjusta alakõhuvalusid.
Läbipaistev lima on füsioloogiline nähtus ovulatsiooni ajal, samuti valu ühel pool munasarjas.
On kindel, et tegemist on infosuluga, väheses nõustamisega. Vajate elustiili nõustamist ja toimetuleku strateegiate tutvustamist.
Soovitused: ärge suitsetage, apteegi käsimüügist saate osta Multi-Gyn FemiWash või mõne muu intiimpesuvahendi, mida kasutage 2x päevas, peske jahedama veega, kuivatage hoolikalt, sest tupeseen levib soojas ja niiskes; ärge kasutage kitsaid riideid, n teksad, pesukaitseid väljapool menstruatsioon, tupetampoone; vahetage aluspükse iga päev; ostke Klotrimasool kreem ja määrige kaebuste puhul koos partneriga nii tupe esikule kui ka ureetra avause juurde. Kui on tupeseenele iseloomulikud kaebused, siis ostke FloraPlus aplikaatorid ravimi tuppe viimiseks; kui on bakteriaalsele vaginoosile iseloomulikud tunnused, siis saate osta Actigeli, tupekuulikesed Ecocillin, Gyno-Lact tabletid tuppe.
Ovulatsioone väldivad kombineeritud rasedusvastased vahendid. Kui soovite rasedusest hoiduda, siis valige antibeebipillid, plaastrid või NuvaRing, juhul, kui te ei suitseta.
Õppige toime tulema ja elu läheb lõbusamaks. Vaktsineerige end emaka kaela vähki ja genitaalkondüloome põhjustavate HPV kõrge riski viiruste vastu, see tõstab immuunsust ja rahustab, vt hpv.ee, emakas.ee, jm
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt