Punn häbememokkadel 02.05.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pole küll päris kindel, kas see teema kuulub naistehaiguste alla, aga kuna ei leidnud kuskilt võimalust nahaarstile küsimust esitada, proovin siiski siin õnne, sest ei oska ka mujale pöörduda.
Probleem ise seisneb selles, et avastasin eile ühelt suurelt häbememokalt punni (paikneb pigem häbememoka ülemises osas). Punn on läbimõõduga umbes 0,5 cm (tundub märksa suurem kui tavaline vistrik) ja häbememokkade nahaga sama värvi. Punn on katsudes valulik ja natuke nagu kipitaks. Samuti on see ebamugav, natuke valulik ja kipitab ka kõndides ja istudes (ilmselt siis hõõrdumise tõttu). Punn meenutab sellist väikest munakest ja on katsudes ka seest kõva.
Olen üsna mure, sest sellist probleemi pole varem olnud. Ise välistaksin ka suguhaigused, sest kõik seksuaalvahekorrad on olnud kondoomiga ning väga usaldusväärse partneriga. Viimane vahekord oli ka rohkem kui 2 kuud tagasi. Varasemalt pole mul ka mingeid naistehaiguseid esinenud.
Lugesin internetist, et ka häbemepiirkonnas võib esineda mädapunne, kuna aga ei näe sellel punnil kuskil sellist valget mädatäppi (nagu vistrikel tavaliselt), pole siiski kindel, kas see on lihtsalt mädapunn.
Küsimused Teile oleksid:
1) Kas see on midagi tavapärast, mis teatud aja jooksul möödub või peaks pöörduma arsti poole? (kas nahaarsti või günekoloogi?)
2) Kas oleks mingeid ravimisvõimalusi?
3 )Mis on üldse võimalikud põhjused selle punni tekkeks?

olen väga-väga tänulik, kui oskate mulle vastata.
Heade soovidega,
22a neiu.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 22a. neiu!
Ilma haiguse kliinilist pilti nägemata saan vastata vaid teoreetiliselt.
1) kui see on karvanääpsu põletik, siis reeglina mädapõletik ägeneb ja mäda väljudes hakkab taanduma;
kui on tegemist Bartholini näärme mädapõletikuga, siis tuleb sagedamini need avada kirurgiliselt valvetoas, mädapõletiku leviku tõttu sügavamatesse kudedesse;
2) ravida saab lokaalsete ja süsteemsete antibiootikumidega ja kirurgiliselt
3) põhjuseks on mädapõletikutekitaja sattumine vigastatud nahapinna kaudu (n. raseerimise järgselt , epileerimise, depileerimise vm. trauma tõttu)
Esmalt võiks pöörduda naistearstile.
Soovitan broneerida aeg vastuvõtule www.naistearst.ee kaudu ööpäev läbi, vajalik isikukood, meiliaadress. Visiiditasu 50.-
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt