Munasarjatsüst 13.04.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul lõhkes poolteist kuud tagasi munasarjatsüst (kollaskeha hematoom, vähene vaba veri). Käisin kõhuvaluga erakorralises. Mingit ravi seal ei antud, öeldi, et tuleb minna oma günekoloogile näitama. Kahe nädala pärast saingi uuesti arstile, kes tegi ultraheli ning määras raviks vähemalt kaks kuud antibeebipillide kasutamist. Nüüd arstilkäigust kuu aega hiljem alustasin nende võtmisega. Kuid kuna mul on varem olnud pillidega halvad kogemused (depressioon, kogu aeg iiveldus jm), siis ei tahaks neid üldse enam võtta. Siit küsimus - kas lõhkenud tsüsti raviks tuleb kindlasti beebipille kasutada? Mis saab siis, kui ei tee seda kahekuulist tabletikuuri? Kuna ma ei kavatse pikemalt pille võtma jääda, siis kas on mõte sellel lühikesel võtmisel - pärast ju taastub jälle algne olukord ja tsüstid võivad uuesti tekkida? Hetkel olen juba esimese tabletilehega alustanud, kuid mõtlen, kas jätta võtmine siiski pooleli.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Reeglina ravi on küll pillidega ja just lühiajaline 2-3 kuud. Kui te ei soovi pille võtta, siis vähemalt ühte kuud ärge pooleli jätke, uut karpi ärga avage. Vastasel juhul tekib veritsus ja uuesti võivad tekkida tsüstid. Võimalus on ,et tsükkle reguleerub ise ja polegi muud vaja. Kindluse mõttes muidugi oleks hea vähemalt 2 kuud pille siiski võtta, samas vastutahtmist neid pille võtma ei pea. Ülle Kadastik