Üksikud sügelevad punnid kõikjal nahal 04.04.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Paar aastat tagasi tekkis probleem. Nahk hakkab sügelema, kratsin ja tekib sügeleva koha peale punn. Punni all oleks nagu läbipaistev vedelik. Sügelus ei anna enne järgi, kui olen punni katki kratsinud. Järgi jääb nagu väike kraater. See kattub hiljem kärnaga ja enam ei sügele. Neid punne tekib täiesti suvalist kohtade peale - käevarred, jalad, seljale, kõhule ja on tekkinud ka pähe. Tekkib neid mõnikord 1 mõnikord 2 päeva jooksul. Samas tekivad nad nii, et mitte üksteise kõrval vaid üks tekib näiteks jala säärele, järgmine kõhu peale ja siis käsivarrele. Alguses punni pole. Kui sügama hakkan siis lööb punni üles ja kange sügelus ei kao enne kui olen selle katki kratsinud. Rohkem olen seda täheldanud hilisemast sügisest kuni suve soojadeni. Suvel nagu kaoks see ära. Mingeid allergiaid mul ka endateada pole.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere! Mul ei ole küll pilti Teie nahalööbest, kuid kirjelduse järgi tuleb esimese mõttena pähe Prurigo (ehk sügatõbi – niisugune haigus on täiesti olemas). Prurigol on mitmeid vorme ja selle põhjuseid võib olla erinevaid, alustades kaasuvatest haigustest ja ravimitest, mida tarvitatakse, lõpetades putukahammustuste ja emotsionaalse stressiga. Vahel jääb põhjus sootuks ebaselgeks. Et haigust ravida, on vaja kõige pealt selgitada, kas diagnoos on korrektne, vahel tuleb selleks võtta nahatükk uuringuks. Alles siis saab hakata selgitama põhjuseid ja määrata ravi. Soovitan diagnoosi täpsustamiseks siiski uuesti arsti poole pöörduda. Lugupidamisega, Kristi Abram