Väikelaps (1.a 10kuune) nutab öösiti 31.10.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu peagi kaheaastaseks saav tütar magab öösiti väga rahutult - nutab ja tahab kogu aeg emmet. Ei taha teda enda kõrvale ka võtta, sest ta on sündimisest saati oma voodis maganud ning kohe kohe on sündimas ka teine laps. Kui lapse isa üritab teda öösiti rahustada, siis ta sellega ei lepi, vaid kogu aeg on emme-emme. Võib olla on asi ka selles, et laps käib lasteaias (septembrist alates) ja elab oma päevaseid toimetusi öösel üle, kuid nii emmes kinni olla. Lasteaeda järgi minnes ja viies nutab ta samuti, kuid kasvatajate sõnul rahuneb laps kohe kui emme või issi on silmapiirilt kadunud. Oleme teinud talle ka lasteaiast puhkepäevi, st, et ta ei käi iga päev lasteaias. Imelik on ka see, et kodus on ta hästi aktiivne ja jutukas laps, kuid lasteaias olles vaikne, tagasihoidlik, pigem omaette mängiv laps. Äkki oskate jagada ka mingisuguseid näpunäiteid, kuidas lapse isa saaks kuidagi kasulik olla ja mind abistada ning kuidas last rahustada kui ta öösiti ärkab?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Uneprobleemid on väikelastel üsna sageli. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Võib arvata, et Teie lapsel tekkisid unehäired seoses lasteaias käima hakkamisega. Unehäire võib iseenesest mööduda, aga kui seda ei juhtu, siis allpool on Teile mõned nõuanded.
Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Oluline on õpetada last iseseisvalt uinuma, ka öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Öise ärkamise korral peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Kes on rahustaja, kas ema või isa, see sõltub juba olukorrast. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise rohkem nuttu, aga soovin Teile edu.

Tiia Voor