Pikka aega kestnud köha. 13.10.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu mure on selline, et minu pojal, kes saab 18.10. kuuekuuseks on köha kestnud juba pea poolteist kuud.
Algas kõik nohuga.Tekkis nohu ning peale seda ka köha. Humeri ja Otriviniga saime nohust kenasti lahti kuid köha ei kadunud. Nüüd on nina jälle pisut vesine. Köha on tal rögane ja mitte pidev-pigem on köha hooti, sest vahel ta tudub mitu tundi köhimata ja siis kui tõuseb hakkab köhima. Palavikku pole, sööb hästi ning roomab usinasti. Alguses köhis ta ka öösel kuid peale Ventolini ravi, mida saime 7 päeva, kadus öine köha ära.
Oleme käinud mitmeid kordi perearsti juures. Kuulates on laps puhas, kõrvad on puhtad, keel ning kurk samuti puhtad. Viimati kui käisime s.o. 10.okt., ütles arst, et kuuleb vahepeal lõrinat, kuid muidu on kõik puhas. Veel ütles ta,et köha tuleb nagu bronhidest. Nüüd võtame Hedelixi siirupit, teeme auru ja määrin talla alla ja rindkerele hanerasva.
Minu arust aga ei ole asi paranenud ja kui, siis väga vähe. Poja köhib endiselt. Öösel üldiselt mitte, kuid kui hommikul tõuseb, siis on alati ka köhahoog. Köha endiselt rögane.Vahel köhib ta pikalt, kuid vahepeal köhatab vaid korra kaupa, siis on mul selline tunne, nagu see röga oleks kusagil ja ta ei suuda seda välja köhida. Nüüd on tekkinud veidi seda, et kui ta köhib, siis matsutab pisut.
Koduloomi meil pole. Pikkust on pojal pea 70cm ja kaalub üle 8 kilo (5kuuselt kaalus ta 8200g ja oli 67cm. pikk). Pojal on suus juba 7 hammast, 8. hammas lõikub kohe ning tulevad ka 9. ja 10. hammas. Hambad tulevad üsna suure ilastamisega ning ei puudu ka nutt.
Sündides oli ta 53cm. pikk ja kaalus 4020gr. Ilmale tuli õigeaegselt keisrilõikega.
Olen lugenud, et südamerikkega võib esineda köha ning see hirmutab mind.
Perearst ütleb, et pole põhjust väga muretseda ning ega ta pole ka pakkunud, et võiks minna teise arsti konsuldatsioonile.
Ütlen ka igaks juhuks, et meie õde, kes on nüüd juba üle 4 aasta vana, põdes väiksena tihti larüngiiti.
Palun andke mulle nõu, mis see võib olla ja kas peaks nõudma saatekirja eriarstile?Ja kui peaks, siis millisele?
Tänades, Muretsev emme.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imikul või köha jääda püsima pärast haigust kuni 1 kuu ja seda peetakse veel normaalseks köha pikkuseks. Teie laps on köhinud juba 1,5 kuud ja kui selle ajal sees pole olnud ühtki köhavaba päeva, siis see köha on juba pikaajaline. Sageli on nii, et laps põeb mitu järjestikust haigust, kuid kahe haiguse vahel on mõned köhavabad päevad ja siis pole tarvis muretseda. Teie kirjast loen ka, et peres on teine laps, kes suure tõenäosusega toobki koju erinevaid viiruseid, mida siis noorem laps võib läbi põdeda.
Kui lapsel on rögane köha, siis pärast köhimist ta matsutab seetõttu, et kurku tuleva röga ta neelab alla ja see on normaalne. Ka võib köhahoog tekitada toidutagasiheite ja toitu tuleb suhu tagasi, mistõttu laps matsutab.
Südamehaigus on väga ebetõenäoline, sest südamehaiged lapsed ei võta kaalus juurde, väsivad väga ruttu, on väheaktiivsed. Teie lapsel aga neid probleeme ei tundu olevat.
Kui varem oli hea efekt Ventolini siirupist, siis ehk võiks seda ravimit uuesti kasutada, aga pidage enne perearstiga nõu. Minul on väga raske anda ravisoovitusi last nägemata.
Kui köha ikkagi püsib, siis soovitan laste allergoloogi või kopsuarsti konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor